Meditace je jednoduchý způsob, jak dopřát vědomé mysli zasloužené volno. Mnoho lidí si myslí, že meditace je ztráta času a pošetilost, která je spojená s duchovnem či šamanstvím. Tyto tvrzení však naprosto vyvrací Matthew Johnstone ve svém ilustrovaném průvodci jednoduchou meditací Zklidněte svou mysl. Knihu vydalo nakladatelství Grada Publishing a do češtiny ji přeložila Ivana Sýkorová.

Útlou knížku plnou inspirativních a doprovodných obrázků, přečtete hravě během pár minut. Pevně však věřím, že se ke knize budete opakovaně vracet. Srozumitelný průvodce čtenáře krok za krokem naučí, jak správně meditovat a nalézt klid ve vlastní mysli. Přitom si stačí jen nalézt nějaké vhodné místo, zavřít oči a zaměřit svoji pozornost na nádech a výdech. Výsledkem dvacetiminutové meditace je lepší soustředění, pozornost, více energie či kvalitnější spánek.

Kniha Zklidněte svou mysl je velmi jednoduchá a efektivní. Je tak vhodná nejen pro úplné začátečníky, ale i pro pokročilejší, kteří zde mohou nalézt novou inspiraci a doporučení. Velmi se mi také líbí originální ilustrace, které doplňují psaný text. Ten je díky tomu lépe pochopitelný a srozumitelnější.

Důležité je přitom o meditaci moc nepřemýšlet. Je to podobné jako s jízdou na kole. Stále musíte být pozorní, co se kolem děje, ale již nepřemýšlíte o tom, jak správně šlapat, kde jsou brzdy či jak udržovat rovnováhu. Naprosto stejné to je i s meditací. Meditovat přitom můžete kdykoliv a kdekoliv. Stačí jen dodržovat pár zásad, překonat počáteční obtíže a vytrvat. Kniha Zklidněte svou mysl se tak může stát ideálním pomocníkem, jak začít s meditací.