Projekt Cucej je inspirován českým lázeňstvím a léčebnými lázeňskými procesy. Podnět ke vzniku projektu přinesla designérská soutěž „Luhačovický lázeňský pohárek 2016", na základě které studenti tvořili nové návrhy pohárků. Hlavním cílem bylo navrhnout originální a funkční lázeňský pohárek, který by se stal novým symbolem lázeňského města Luhačovice. Mezi hlavní kritéria patřila originalita a inovativnost, soulad se specifickou lázeňskou atmosférou Luhačovic, realizovatelnost a vyrobitelnost.

Požadovaným materiálem byl porcelán. Instalace českých studentů na holandském Design Weeku navozuje klidnou lázeňskou atmosféru, specifický kolorit lázní a neopakovatelné kouzlo ve spojení s nádhernou přírodou a jejími dary.

Dutch Design Week si své renomé buduje již od roku 1998. V průběhu mnoha let se z pouhého dne designu stal uznávanou přehlídkou, kde prezentuje práci na 2500 designérů s návštěvní účastí okolo 275 tisíc lidí.

Ne nadarmo se Dutch Design Weeku přezdívá největší festival designu severní Evropy. A nejsou to jenom výstavy, nabízí také přednášky, networking, udělování cen, debaty a oslavy.

„Vznik projektu přinesl krásný náhled do českých tradic lázeňství, což zároveň odkazuje i na důraz přírody v léčebném procesu. Cílem je seznámit širokou veřejnost s typologicky neobvyklým produktem, který je u nás často přehlížen, zatímco v zahraničí je zcela neznámý. Na místě bude možné minerální vodu Vincentku ochutnat z dvanácti vystavených unikátních pohárků," říká Ondřej Puchta, koordinátor projektu.

Lázeňské pohárky projektu Cucej ateliéru Průmyslový design Fakulty multimediálních komunikací UTB budou v Eindhovenu zastupovat celou střední Evropu. Návštěvníci expozice budou mít tak možnost spatřit produkty ateliéru, který výrazně přispívá k čelní pozici zlínské fakulty mezi vzdělávacími mezinárodními institucemi obdobného zaměření ve světě. (ex)