Podle knihy Whole30, tedy třicetidenního restartu, získáte především svobodu v jídle, lepší zdraví, kvalitnější spánek, mnohem více energie a možná také zhubnete. Knihu Whole30 mají na svědomí američtí autoři bestselleru Jídlo na prvním místě Melissa a Dallas Hartwigovi. Knihu do českého jazyka přeložila Libuše Mohelská a vydalo nakladatelství Jan Melvil Publishing.

Program Whole30 není dieta ani žádné krátkodobé řešení na redukci váhy. Kniha si klade za cíl změnit čtenáři život a ukázat mu zcela jiný pohled na jídlo. Programem prošli již stovky tisíc lidí z celého světa a zkušenosti ukazují, že si tak napravili své zdraví, náladu nebo sebedůvěru.

Osobně jsem k celému programu byl na začátku velmi skeptický. Vždyť přeci sám nejlépe vím, co mi chutná a jak mé tělo pracuje. Přiznám se, že třicet dní dodržovat zásady a program Whole30 jsem nezvládl. Bohužel si nedokážu upřít mléčné výrobky, pečivo a moje oblíbené těstovinové saláty na sto způsobů. Na druhou stranu mě kniha rozhodně obohatila. První polovina Whole30 je totiž věnována praktickým radám a vysvětlením. V knize se tak dozvíte všechny nejčastější otázky, které lidi napadnou, jakmile chtějí začít s tímto programem.

V druhé části pak naleznete desítky konkrétních receptů, včetně kompletního programu a jídelníčku Whole30. Osobně si myslím, že kniha je určená lidem, kteří jsou nespokojeni se svou životosprávou, jídelníčkem, váhou a hledají nějakou změnu. V knize se mimo jiné i dozvíte, jak je to s fenoménem paleo stravy nebo jak Whole30 mohou vyzkoušet vegetariáni. Část knihy je věnována i dětem a lidem, kteří trpí nějakým metabolickým onemocněním a chtějí svůj život změnit.

Whole30 je rovněž velmi hezky zpracována po grafické stránce. V knize naleznete desítky fotografií, vysvětlujících rámečků, rad a doporučení. Osobně znám mnoho lidí, kteří Whole30 zkusili a nemohou si ho vynachválit. Jejich život se opravdu zlepšil, jelikož například přestali pít alkohol, kouřit cigarety a zbavili se emoční vazby na oblíbené jídlo a sladkosti.