Ve spolupráci s tehdejším biskupem Josefem Kouklem a generálním vikářem Karlem Havelkou získal korozlucký zámek všech devět vitrážových oken do svého vlastnictví.

V roce 2007 odvezli vitráže do Korozluk a začalo marné shánění peněz na opravy. „Nepodařilo se nám přes ministerstvo kultury ani přes Ústecký kraj peníze sehnat, takže jsme pořád živili myšlenku, že možná jednou v budoucnu k zrestaurování dojde," vzpomínal majitel zámku Miroslav Perout.

Pomoc nabídl restaurátor

Díla čekala v depozitáři až do minulého roku. Perouta kontaktoval restaurátor Jiří Černohorský ze sklářského ateliéru Vitraj z Prahy a nabídl mu pomoc. „Pan Černohorský tehdy dělal restaurátorské práce pro litoměřickou diecézi. Dal monsignoru Kouklovi čestné mužské slovo na to, že s vitrážemi pomůže. Pět let poté, co vypracoval restaurátorský záměr, po nich začal pátrat. Zavolal nám a nabídl pomoc při zrealizování restaurátorského záměru jedné vitráže s tím, že se o náklady podělíme. Myslel jsem, že si někdo dělá legraci, nemohl jsem uvěřit, že by se na nás mohlo usmát takové štěstí," uvedl Perout. Vitráže od této dílny jsou i v kostele v Krupce a klášteře v Mariánských Radčicích.

Loni společně vitráž opravili. Náklady na opravu jednoho skla jsou bez daně kolem 40 tisíc korun. A to se jednalo o méně poškozenou vitráž. U těch, které jsou na tom hůře, se bude renovace pohybovat okolo 65 tisíc Kč. Na opravu všech vitráží by potřeboval zámek získat necelých 600 tisíc. „Podali jsme letos žádost o dotaci na krajský úřad. Pokud se to podaří, budeme moci vystavit ucelenou expozici," doplnil Perout.