„Je to na dobu nezbytně nutnou,“ prohlásil Roman Prymula, ministr zdravotnictví.

Zápasy a soutěže bez diváků jsou jedním z opatření, která budou platit v rámci nouzového stavu.

Dobrou zprávou je, že na rozdíl od Slovenska mohou sportovci dál zápolit (i trénovat). Stačí dodržet stanovený počet osob (10 vevnitř, 20 venku), nebo být součástí registrovaného kolektivu.

Reakce odborné veřejnosti? Smíšené. „Za to jsme rádi. Ale bude zastavena spontánní neorganizovaná činnost,“ řekl Miroslav Jansta, šéf České unie sportu. Prymulova odpověď? „Málokdy se sejde tolik lidí, aby hráli 11 na 11.“

Nejvíce dusno je teď ve fotbale. Asociaci těší, že nedošlo k drakonickým opatřením jako na jaře, kdy se soutěže zastavily úplně. „Kvitujeme pragmatický přístup,“ uvedl Michal Jurman, mluvčí FAČR.

To profíci, tedy Ligová fotbalová asociace, zuří. „Nerozumím rozdílu mezi účastí omezeného počtu diváků na fotbalovém stadionu v otevřeném prostředí a sledování divadla v uzavřených budovách,“ konstatoval šéf klubů Dušan Svoboda.

V dalších sportech panuje nejistota hlavně kvůli financím (nejen hokej totiž dumá, zda má smysl hrát bez diváků).

„Záleží, jak se k tomu postaví kluby,“ vzkázal ředitel extraligy Josef Řezníček. „Budeme pokračovat, i když na každém utkání tratíme desetitisíce korun,“ přiblížil předseda Českého volejbalového svazu Marek Pakosta.

Brzy zřejmě bude po problému. „Připravujeme kompenzace. V horizontu dnů na to vypíšeme program,“ uvedl Jakub Večerka, mluvčí Národní sportovní agentury, v jejímž čele stojí Milan Hnilička.

Závěrem: omezení platí od 5. října, nouzový stav má trvat 30 dní. Co přijde pak, to neví ani Prymula.

Otázky a odpovědiZdroj: DENÍK