Za tři dekády si ČPV díky znamenitým sportovcům vydobyl jméno i ve světě. Jiří Ježek je nejúspěšnějším paracyklistou historie a legendou svého sportu. Zlatých paralympijských medailí má šest a k tomu nespočet dalších úspěchů.

V hokejové brance strávil Michal Vápenka celou kariéru a dočkal se i vytoužené medaile
Vápno se po nehodě nevzdal. I bez nohy je život fajn, říká brankář parahokeje

Lukostřelec David Drahonínský se letos chystá už na svou pátou paralympiádu a zatím pokaždé se vrátil s medailí, dvakrát se stal dokonce šampionem. Plavkyně Běla Třebínová si své první paralympijské zlato vyplavala v Aténách roku 2004 a od té doby posbírala celkem sedm cenných kovů na nejprestižnější akci handicapovaných sportovců.

Kvůli motivaci ukazuje svěřencům medaile

„Sportovní kariéra mi do života přinesla schopnost na sobě pracovat, nevzdávat se a v neposlední řadě mi zvedla sebevědomí i v běžném životě. Díky sportu jsem získala nadhled a nenahraditelné zkušenosti. Jako trenérka někdy ukazuji svým svěřencům medaile, abych posílila jejich motivaci,” řekla trojnásobná paralympijská reprezentantka.

Zdroj: se svolením Ivany Roháčkové

Paralympijský výbor hledí také kupředu. „Naším cílem je ukázat parasport co nejširšímu publiku a získat tak víc fanoušků i aktivních sportovců. Dlouhodobě se zaměřujeme na větší propojení parasportu a sportu nehandicapovaných, protože věříme, že sport je jen jeden,” upozornil předseda ČPV Zbyněk Sýkora.

Panelová výstava fotografií na piazzetě Národního divadla potrvá až do konce února. Významné výročí ČPV se bude slavit i na galavečeru 9. dubna.