Mluvčí ministerstva Mohammad Akif Muhajir řekl, že Tálibán v posledních patnácti měsících usiloval o to, aby se neuzavíraly sportovní kluby, hřiště a tělocvičny pro ženy a dívky. Podle něj ale lidé neplní příkazy, aby ženy byly od mužů oddělené. Dodal, že ženy také nedodržovaly nošení hidžábu.

Vzpěračka Rahmah Al-Khawaherová získala pro Saúdskou Arábii zlatou medaili
Mladičká hrdinka. Al-Khawaherová se na Saúdských hrách zapsala do historie

„Velmi jsme se snažili poskytnout ženám možnost sportování způsobem, jaký dovoluje právo šaría. Ovšem kluby v tomto ohledu nespolupracovaly. Ženy tomu také nevěnovaly pozornost a v parcích se pohybovaly společně s muži. Proto platí prozatímní zákaz,“ uvedl mluvčí.

Afghánským sportovkyním rozhodnutí Tálibánců pochopitelně vadí a vzkazují, že se takto nebudou moci připravovat na důležité akce. „Doufala jsem, že se budu zúčastňovat mezinárodních soutěží. Už dřív jsem trénovala za obtížných podmínek, ale když klub uzavřeli, nevím, co bude dál,“ stěžovala si boxerka a olympionička Sadaf Rahimiová.

Sportovaly tajně

Ani před nástupem Tálibánu to sportovkyně v Afganistánu neměly snadné, ale ve větších městech jako jsou Kábul nebo Herát fungovaly soukromé tělocvičny. Navzdory tomu čelily překážkám – ať už to šlo o nepochopení od vlastní rodiny, diskriminaci, hrozby a násilí. Nejrozšířenější bylo sexuální obtěžování.

Některé dívky proto sportovaly tajně a před rodinou se vymlouvaly, že chodí na hodiny angličtiny nebo do počítačových kurzů. Pro řadu jejich konzervativních příbuzných je sport totiž vnímán jako nevhodný a pro ženy dokonce nečestný. A po převzetí moci nábožensko-politickým Tálibánem se situace ještě zhoršila.

Italská hvězda Paola Egonuová (vlevo)
Volejbalová hvězda se emočně zhroutila. V reprezentaci končí kvůli rasismu

Radikální hnutí se dostalo k moci loni v srpnu. Většina zemí jeho vládu neuznává. Nerespektování lidských práv a zejména u žen a menšin, zavírání škol pro dívky od šesté třídy a bránění ženám pracovat v některých institucích je mezinárodním společenstvím kritizováno. Talibán se tak středověkými metodami izoluje od ostatního světa.