Nástupcem Aleše Valenty, který poprvé v historii neskákal, se na prvním místě stal Enver Ablajev. Závod žen vyhrála jeho krajanka Naďa Didenková.

Z domácích těsně uniklo užší finále 7. ročníku Česká spořitelna Freestyle Czech Open 2008 Lukáši Vokatému. „Ale když mi to takhle půjde dál, tak věřím, že se kvalifikuji na olympiádu do Vancouveru,“ řekl odhodlaně celkově sedmý v pořadí.

Třináctý byl teprve patnáctiletý Roman Dobřanský. Mezi ženami byla Martina Konopová na čtvrtém místě.

Ablajev si získal rozhodující náskok předposledním skokem. Divákům se tajil dech při jeho čtverném saltu se čtyřmi vruty. „Je to super skok. Je obrovský a ideální pro show. Není ale tak těžký. Těžší je více vrutů v jednom saltu,“ řekl Valenta.

Při prvním pokusu se Ablajevovi vypnula při odrazu levá lyže, která skončila vedle bazénu. Ukrajinec ale skok zvládl bez problémů. Skok mohl po opravě lyže opakovat.

Valenta vyměnil lyže za fotoaparát a při skocích českých reprezentantů vždy radil pod můstkem. „Jsem spíš takový superviser a hecíř,“ říkal olympijský vítěz. Chuť si skočit neměl. „V tom stresu kolem organizace na to není čas.“

Výsledky

Muži: 1. Ablajev 386,22 b., 2. Kravčuk 372,43, 3. Abramenko (všichni Ukr.), …7. Vokatý, 13. Dobřanský (oba ČR).

Ženy: 1. Didenková 177,61, 2. Volkovová (obě Ukr.) 154,32, 3. Saviljevová (Běl.) 125,32, 4. Konopová (ČR).