Proč si desetibojaři a sedmibojařky oblíbili zrovna Götzis? Povídali jsme si s hlavním manažerem Romana Šebrleho Alfonsem Juckem.

Jak došlo k tomu, že se právě v malém rakouském městečku Götzisu trvale uchytil zcela zásadní a velmi prestižní vícebojařský mítink?
Na začátku byl nový stadion a potom desetibojařská parta v místním klubu, následně i kvalitní výkony Rakušanů jako např. Sepp Zeilbauer či Georg Werthner.

V neposlední řadě je to i díky šéfovi mítinku Konradu Lerchovi. Byl průkopníkem popularizace a modernizace vícebojařských mítinků, inicioval různé novinky a prosadil u IAAF (Mezinárodní atletická federace - pozn. red.) vznik vícebojařské Grand Prix - IAAF Challenge.

Domácký a útulný

Jak je to v Götzisu se zájmem veřejnosti, atmosférou, podmínkami pro atlety?
Je to spojení domáckého útulného prostředí, vždyť Götzis je malé městečko, téměř vesnice, s diváckým zájmem a skvělými podmínkami. Organizátoři jsou zkušení a vědí, co vícebojaři potřebují.

Navíc plný stadion sleduje jen vícebojařské disciplíny, žádné jiné. To je specifikum. Závodníci sem jezdí rádi, všechno je perfektně připravené.
 
Götzis je ideální na překonávání světových rekordů. Čím to?
Je to právě těmi podmínkami, atmosférou, tradičně i nejsilnější konkurencí. No a také tím výhledem na Alpy (směje se).

Několik dnů po Götzisu se koná mítink v Arles. Dá se říct, že je to co do účasti vícebojařská druhá liga? Čím to, že je Götzis o tolik úspěšnější?

Ano, jestliže bychom řekli, že Götzis je první liga, tak Arles je druhá. Hlavní rozdíl je v tradici, Götzis ji má výrazně delší. To souvisí i s lepší účastí a lepšími finančními podmínkami. Navíc v Arles často silně fouká vítr, a to je někdy nepříjemné. 

Proč se mítinku v Arles neúčastní letos žádný český atlet?
To je spíše náhoda. V minulosti tam byli. Například vloni i Šebrle. Bylo to zatím poprvé. Problém je, že Arles je termínově příliš blízko u Götzisu a oba závody se nedají kombinovat.

Jak se v Götzisu líbí Romanu Šebrlovi? Vyhrál zde pětkrát za sebou…
Šebrle a Götzis si přirostli k srdci. Je tam jako doma. Naopak loni v Arles říkal, že se atmosféra nedá vůbec srovnávat.

Více o Romanu Šebrlovi před Götzisem čtěte zde

Götzis napoví o Ósace

Jak byste zhodnotil formu Šebrleho, Dvořáka, Karase a Ščerbové, s kterou do Götzisu přijíždějí?
Všichni se ze sebe snaží dostat maximum. Šebrle byl nemocný, a to ho přibrzdilo. V posledních dnech jde ale nahoru, organismus se vzpamatovává.

Karas má rovněž v některých parametrech skvělé ukazatele. Absolvoval soustředění v Jižní Africe a na Kanárských ostrovech. Rád by tu překonal osobní rekord.

Ščerbovou trochu zastavily bolesti stehna, ale měla by být v pořádku. Chce splnit limit na MS v Ósace, což je 5900 bodů.

K Dvořákovi se nemůžu vyjádřit, nemám přímé informace. Ale z médií vím, že je kvalitní připravený a smekám před jeho formou. V jeho věku a při dalších povinnostech, které má.

Co byste řekli k letošnímu poli desetibojařů, které do Götzisu přijede? Jak se komu daří? Kdo se zatím jeví vedle Claye jako největší soupeř Šebrleho v Ósace?
Kromě zraněných Američanů Pappase a Hardeeho je tam každý, kdo něco znamená. V Ósace může zlobit i Karpov, Niklaus a možná někdo další z Američanů, když bude v pořádku.

O souboji Šebrle vs. Clay čtete více zde
 
Co všechno může Götzis napovědět?
Napoví, kdo je aktuálně světovou jedničkou a jak jsou rozdané karty před Ósakou.