A druhá žena letošních oštěpařských tabulek se rozhodně nechce vrátit z Japonska mez medaile. Před šampionátem to vypadá, že se cenné kovy budou rozdělovat mezi trojici závodnic.

Kromění jsou největšími adeptkami na vítězství Němky Christina Obergföllová a Steffi Neriusová. S Neriusovou má česká reprezentantka nevyřízené účty. "Na loňském mistrovství Evropy mě porazila o pouhých 18 centimetrů, o víkendu v Bochumi o 19 cm, mám jí tedy co oplácet," řekla Špotáková na tiskové konferenci před odletem na šampionát.

Christina Obergföllová má letos velmi dobrou formu a vede světové tabulky i žebříček IAAF. Jak Špotáková tak Neriusová však nemají v plánu prodat svoji kůži lacino.

 

 

 

 

A jaké panují mezi největšímikonkurentkami vztahy? "Němky se na oválu chovají občas spíš jako chlapi, takže jdou rovnou na věc, nic před vámi neskrývají. Ale to je dobře, mně to tak vyhovuje. V průběhu závodu se hecujeme, ale občas si i poradíme. I když každá z nás chce vyhrát, jsme hodně soutěživé," popisuje vztahy na závodišti Špotáková.

Z velkých favoritek jí ubyla Osleidys Menendézová z Kuby. "Byla jsem zrovna v Nymburce na tréninku, když na mě začal přes celý areál křičet trenér Pogány, že Mendézová nejede. Na jednu stranu je dobře, že mi ubyla soupeřka, na stranu druhou mi letos přišla bez formy, hodně ji trápil kotník," popsala Špotáková.

I Špotákovou trápily zdravotní problémy s loktem, které ji komplikovaly závodění. "S loktem už nemám téměř žádné potíže, pouze v Lausanne jsem ho cítila, ale to bylo způsobené velkou zimou. Teď jsem naprosto v pořádku," potvrdila oštěpařka svůj stoprocentní zdravotní stav.

 

Hlavní favoritky turnaje jsou tedy známé. Očekává Barbora Špotáková, že do závěrečného pořadí promluví ještě někdo jiný? "Vždycky se může objevit někdo nový, nebudeme tam pouze my tři. Překvapit může třeba Nikola Brejchová, ani Kubánka Bissetová není bez šance," je si jistá vyrovnaným závodem česká atletka.

Kromě tréninku se česká šampionka věnovala i odpočinku. "Strávila jsem pár dní s přítelem na Slapech, bylo to moc příjemné. Relaxovala jsem, viděla jsem koncert Tří sester. Mně stačí třeba dva dny odpočinku, a energie mám na rozdávání," řekla oštěpařka.

Do Japonska si nebere vlastní oštěpy. Organizátoři mistrovství budou mít v Ósace připravené všechny používané značky. Co si ale vzít chce, je plyšový lemur pro štěstí. "I když nevím, jak to bude s hmotnostním limitem na letišti, dvacet kilo na třináct dní je opravdu málo," dělá si starosti se zavazadly Špotáková.

V Japonsku bude třináct dnů. Už má česká atletka nějaký plán, jak bude trávit volno? "Volný čas mi zaplní učení," směje se.

"Už mi zase ujel vlak, nevím, jak se to stalo, ale zkrátka mi chybí zkoušky. Ještě si budu muset dvě dodělávat. Jinak si beru s sebousamozřejmě notebook a chtěla bych se trošku podívat i po Japonsku a poznat místní kulturu," plánuje prozkoumat japonské zvyky Barbora Špotáková.

Mistrovství světa v atletice začíná 25.srpna a končí 2. září.

Český tým pro Ósaku:
Muži:
Jaroslav Bába, Tomáš Janků, Svatoslav Ton (všichni výška), Michal Balner (tyč), Miroslav Guzdek (oštěp), Antonín Žalský, Petr Stehlík (oba koule), Roman Šebrle, Tomáš Dvořák, Josef Karas (všichni desetiboj).
Ženy: Zuzana Hejnová (400 m př.), Barbora Dibelková (20 km chůze), Denisa Ščerbová (dálka), Barbora Laláková, Romana Dubnová, Iva Straková (všechny výška), Kateřina Baďurová, Pavla Rybová (obě tyč), Věra Cechlová (disk), Barbora Špotáková, Nikola Brejchová (obě oštěp), Lenka Ledvinová (kladivo).