Když v červnu ICF pořádala ve francouzském Gérardmer mistrovství světa klubových posádek dračích lodí, šlo o značně bizarní šampionát.

Startovní listina zahrnovala 15 německých posádek, 7 francouzských, několik dalších evropských posádek, přičemž svět zastupovala pouze jedna posádka z Japonska a jedna z Toga.

Drtivá většina světových dragonů totiž uznává jako zastřešující organizaci Mezinárodní federaci dračích lodí (IDBF), oficiálně uznanou jako vedoucí orgán ve sportu dračích lodí.

 

Ostatně několik zkusmo oslovených českých dračích klubů shodně odpovídalo: "Kdepak, letos se nekoná mistrovství světa, nýbrž Evropy a ne v Gérardmer, ale v Petrohradu."

Dračí krize kanoistické federace kulminuje. Ve dnech 18. 19. srpna se mělo konat mistrovství Evropy v německém Brandenburgu, pořádané Evropskou kanoistickou asociací (ECA). Jenže pro nezájem muselo být zrušeno.

Evropská federace dračích lodí (EDBF) v této souvislosti nabízela posádkám, které se na zrušený šampionát chystaly, zda nechtějí přijet na ME, konané 3. - 5. srpna v Petrohradu.

 

Dorazily některé německé posádky, jež dříve tvořily rozhodující část dračího startovního pole, poskládaného kanoistickými činovníky.

Proč právě Němci startovali na závodech, které většina dragonů z dalších zemí neuznávala?

"Prezidentem Mezinárodní kanoistické federace se stal Němec Ulrich Feldhoff, a ten se snaží dostat draky pod svoji federaci. Je to otázka přerozdělování financí, čím víc členů, tím více peněz bude mít," vyjádřil se již dříve pro Aktuálně.cz prezident České asociace dračích lodí Petr Klíma.

Už i německým dragonům prý však došla trpělivost.

"Mluvili jsme s nimi v Petrohradu a všichni se vrací zpátky pod německou federaci dračích lodí, tedy ke kořenům," říká Klíma.

"Kanoisté jim toho hodně naslibovali, ale nic pro ně neudělali. Zjistili proto, že jim pod dračí federací bude lépe," dodává.

Je otázka, zda se kanoistům ještě v budoucnu podaří nějaký šampionát s relevantní startovní listinou uspořádat. A jestli se o to budou vůbecpokoušet.