Světová elita jezdí na Masarykův okruh rok co rok, ale tuto sezonu se po 40 letech radovali čeští fanoušci z vítězství v grand prix. Není se tedy čemu divit, že Lukáš Pešek je jedním z hlavních lákadel víkendu.

Český jezdec sedlající ve třídě do 125 ccm motocykl Derbi se sice v druhé polovině sezony potýká s problémy s motocyklem i zdravím, ale i tak je jedním z favoritů na domácí triumf. Navíc v tuzemské grand prix v rámci mistrovství světa ještě žádný Čech nevyhrál.

Pešek chce hlavně dojet

Pešek se sice během přestávky po Sachsenringu potýkal s bolestí zad a následně s angínou. Před závodem však hlásí, že je připraven. "Mým cílem tentokrát bude závod dojet. Lepší je dojet čtvrtý nebo pátý, než jet první a spadnout," představil svoji strategii.

 

Přišel čas taktizovat, říká Pešek před Brnem

Perličkou brněnské grand prix je společný start bratrů Peškových. V nejslabší třídě dostal divokou kartu 15letý Karel, pro nějž to bude premiéra v MS. "Hlavní bude se kvalifikovat," nechal se slyšet nejmladší z motocyklového rodu Pešků.

Peška ale čeká v Brně těžký úkol. Stopětadvacítky jsou extrémně vyrovnané a na vítězství může pomýšlet silná skupina závodníků. Vždyť v prvních deseti podnicích vyhrálo osm různých jezdců.

Výbornou formu předvádí Maďar Gábor Talmacsi, který se už posunul o dva body na první příčku před svého stájového kolegu na Aprilii Hectora Faubela. Na lídra se 156 body ztrácí čtvrtý Pešek 43 bodů.

Český jezdec nechce hlavně zopakovat loňský rok, kdy v boji o třetí příčku spadl v poslední zatáčce. "Poslední kolo, které jsem na brněnské trati v sedle motocyklu objel, byl závěrečný okruh loňského závodu, který jsem zakončil pádem," připomněl.

Nováček Abraham se neztratil

Vedle Lukáše Peška je druhým stálým českým účastníkem šampionátu Karel Abraham. 17letý Brňan letos přešel do dvěstěpadesátek a na nováčka nemá špatnou bilanci. Drží se na devatenáctém místě se 14 body. V Německu sice spadl, ale dokáže se stabilně držet na hraně bodované patnáctky.

Na body by rád dosáhl i v Brně. "Nedávám si žádné cíle. Ale takové dvanácté místo by bylo opravdu pěkné," sdělil Karel Abraham.

 

Abraham si užil Ameriku, teď ho čeká Brno

Karel Abraham při letních testech vezl na své Aprilii exkluzivně pro Aktuálně.cz kameru. Díky tomu se nyní můžete podívat, jak Masarykův okruh vypadá z pohledu závodníka.

 

V Brně pojede celkem sedm českých jezdců. Vedle dvojice stálých účastníků šampionátu dostali divokou kartu už zmiňovaný Karel Pešek, Michal Prášek a Karel Májek (všichi třída do 125 ccm) a Jiří Mayer (do 250 cc).

Jsme připraveni, hlásí Češi před Brnem - čtěte ZDE

Novinku letošní sezony, Red Bull MotoGP Rookies Cup - pohárový závod mladých nadějí na identických motocyklech KTM, pojede Michal Šembera.

Motocyklový mladík ochutnává svět MS - čtěte ZDE

Stoner, nebo Rossi? Boj v MotoGP vrcholí

V královské třídě MotoGP má Valentino Rossi největší čas začít stahovat 44bodový náskok vedoucího Casey Stonera na Ducati.

Italský sedminásobný mistr světa má Brno rád, vždyť zde před 11 lety slavil vůbec první triumf v grand prix. "Loni se v Brně začala obracet štěstěna na naši stranu. Tak doufám, že letos se to bude opakovat," uvedl jezdec Yamahy.

Jenže na Masarykově okruhu to bude mít hodně těžké. Kopcovitá trať sedí motocyklům Ducati, vloni zde Loris Capirossi vyhrál stylem start - cíl. Letos si však právě Brno Ital vybral k oficiálnímu oznámení rozchodu s touto značkou.

Capirossi se zlobí na Ducati. V Brně oznámil odchod - čtěte ZDE

21letý Australan Stoner vyhrál v této sezoně už sedm velkých cen a zdá se, že si na svůj premiérový titul mistra světa věří. Navíc zkušený Rossi má teď plnou hlavu starostí s údajným daňovým únikem ve výši desítek milionů dolarů.

 

Nevzdávám se, vzkazuje Rossi před Brnem

Brněnský závod uvidí také změny v jezdeckém obsazení oproti předchozím podniku MotoGP v Laguna Seca. Zraněný Elias se vrací do sedla Hondy, když jak sám říká, je fit tak na 60%.

Zraněný Elias se uzdravil, pojede v Brně - čtěte ZDE

Naopak vůbec v pořádku není po pádu v USA Němec Alex Hofmann, jehož v sedle Ducati stáje Pramac d'Antin nahradí Ivan Silva ze Španělska.

Hofmanna v Brně nahradí Španěl Silva - čtěte ZDE

Další Lorenzoland má vyrůst v Brně

 

Ještě v půlce června se zdálo téměř jisté, že kubatura do 250 ccm bude mít stejného šampiona jako loni. Jorge Lorenzo vyhrával jeden závod za druhým a svým soupeřům se v tabulce vzdaloval téměř raketovým tempem. Jenže stačily dva výpadky a rázem vede "jen" o 20 bodů.

O to větší má Španěl motivaci zopakovat na Masarykově okruhu loňské vítězství. V tom případě mohou být diváci svědky obvyklého rituálu v podobě označení "dobitého území" praporem s nápisem Lorenzoland.

Zatímco Lorenzo a Capirossi budou moci rok 2006 obhajovat ve stejné kombinaci, třetí loňský vítěz Alváro Bautista určitě závod ve třídě do 125 ccm nevyhraje. Před sezonou se totiž přesunul o kategorii výš. Ale ve dvěstěpadesátkách se už také naučil vítězit.

Jezdce bude k úspěchům hnát bouřlivá atmosféra

Pokud se splní předpoklady fanoušků a výrazně se nepokazí počasí, měla by během tří dnů do ochozů Masarykova okruhu zavítat rekordní návštěva. Loňský rekord v podobě 160 000 lidí má na kahánku.

"Může být fantastická atmosféra, doufám, že to lidi vybudí. Už loni jsem měl v hledišti hodně příznivců v tričkách v rudých barvách. Když je vidím, motivuje mě to," těší se na plné tribuny Lukáš Pešek.

Vedle velkého množství tuzemských fanoušků, které láká právě Lukáš Pešek, a tradiční německé enklávy se na jih Moravy chystají desítky tisíc Maďarů.

Z Gábora Talmacsiho se přes noc stal národní hrdina a Brno je pro maďarské publikum nejbližší grand prix. Silniční motocykly se totiž na rozdíl od formule jedna na Hungaroringu neujaly.

 

Brno čeká divácký rekord. Pomoci mají i Maďaři

Pokud přemýšlíte, že se vydáte na Masarykův okruh, prohlédněte si grafiku a vyberte si místo, které se vám bude nejvíc líbit.

Z Velké ceny České republiky připravuje Aktuálně.cz od pátku do neděle podrobné zpravodajství, závod ve třídě do 125 ccm s Lukášem Peškem přineseme v on-line reportáži.