Podle předsedy Českého veslařského svazu Jiřího Kejvalase žádný z dvaceti pěti veslařůnejede do Mnichova pouze zúčastnit. "Troufám si říct, že každá z deseti posádek má šanci na dobré umístění a devět lodí v olympijských disciplínách se bude chtít poprat i o olympijskou nominaci," řekl Jiří Kejval.

Cílem veslařské výpravy je přivézt si z Mnichova aspoň sedm míst na olympijské hry v Pekingu. České veslování se chce vyvarovat situace, která potkala rychlostní kanoisty, jež si na nedávném mistrovství světa nevybojovali ani jednu účast v Pekingu.

Největšímu adepty na medaile a s tím související účastí na olympiádě jsou skifaři Ondřej Synek, Miroslava Knapková a párová čtyřka David Jirka, Jakub Hanák, Tomáš Karas, Petr Vitásek.

Šanci na dobré umístění má i veterán českých vod Václav Chalupa - v Mnichově pojede na dvojskifu s Milanem Dolečkem.

"Ondřej Synek bude reprezentovat na skifu a jeho sezona je pro nás velkým příslibem. Dvakrát vyhrál závody světového poháru a stal se i jeho celkovým vítězem. Ondřej touží po medaili, ato je jeho cíl pro letošní šampionát," popisoval Synkovy ambice reprezentační šéftrenér Přemysl Panuška.

"Mirka Knapková obsadila na posledních dvou světových šampionátech druhé místo a podobné umístění by si přála i letos. Sice ji trošku omezují zdravotní problémy, ale snad by měla být do začátku šampionátu v pořádku," doufá v úspěch české reprezentantky Panuška.

"Posádka dvojskifu Vašek Chalupa s Milanem Dolečkem byla vytvořena v průběhu letošní sezony. Jejich příprava probíhá trošku v ústraní hlavního dění, neabsolvovali hlavní soutěže, o to byl jejich trénik koncentrovanější a kvalitnější. Cílem této posádky je finálová jízda, což automaticky znamená postup na olympiádu," věří ve zkušenosti veterána Chalupy šéftrenér.

"Párová čtyřka Jirka, Hanák, Karas, Vitásek je velmi zkušená posádka, která si do Mnichova jede pro jednu z medailí," dodal Panuška.

Odměny za umístění mají veslaři vypsané stejné jako v předešlých letech. Za zlatou medaili dostane každý člen posádky 200 000 korun plus 3000 korun za každou předjetou posádku.

Za stříbro dostanou veslaři 100 000, za bronz 60 000 plus v obou případech 2000 korun za každého předjetého soupeře a podobným systémem to jde až k osmému místu.

"Kdyby se náhodou stalo, že našich posádek vyhraje více, tak bude muset svaz asi vyhlásit bankrot, nebo požádat o ochranu před věřiteli," popisoval se smíchem místopředseda pro ekonomii Dušan Macháček.

 

Nominace ČR

Muži:

Ondřej Synek (skif); Václav Chalupa, Milan Doleček (dvojskif); Ondřej Vetešník, Jan Vetešník (dvojskif lehkých vah); Jan Schindler, Jakub Makovička (dvojka bez kormidelníka); Tomáš Patera, Jakub Friedberger, kormidelník Radek Telenský (dvojka s kormidelníkem neolympijská kategorie); David Jirka, Jakub Hanák, Tomáš Karas, Petr Vitásek (párová čtyřka); Karel Neffe, Milan Bruncvík, Jan Gruber, Michal Horváth (čtyřka bez korm.); Miroslav Vraštil, Jiří Kopač, Ondřej Straka, Vlastimil Čabla (čtyřka bez kormidelníka lehkých vah)

Ženy:

Miroslava Knapková (skif); Jitka Antošová, Gabriela Vařeková (dvojskif)