To on pracuje s informacemi o soupeřích a předává je trenérům. Dělá to i při šampionátu v Nizozemsku, kde český tým sehraje v základní skupině ještě dva zápasy ve středu proti domácímu výběru a ve čtvrtek s Černou Horou. Ale zpátky k technologické novince. Jmenuje se Data Volley 4. To je onen počítačový program, ve kterém je statistik denně ponořen.

Připravit pořádnou analýzu o soupeři mu trvá několik hodin, běžně sleduje nejméně pět zápasů daného týmu. Z každého doteku míče se totiž provádí statistický údaj, úkol Sklenáře je na jejich základě vypozorovat útočné stereotypy soupeřů.

Běžná praxe

„Dokážeme předpovědět, kam nejčastěji míří nahrávka. To pomůže našim blokařům, abychom mohli eliminovat alespoň jednoho hráče v jejich útoku,“ řekl. Jedná se o běžnou praxi většina reprezentačních týmů má na evropském šampionátu své statistiky. Strategie na zápas tak probíhá až po vyhodnocení skautingu. „Nejčastěji rozebíráme návyky nahrávačů. Když jde stav do koncovky, většinou se uchýlí k oblíbené variantě,“ dodal Sklenář.

Zadaných úkolů má ale více, většinou se odvíjí od síly soupeřů. Běžně se vytváří obranná strategie na nejlepší smečaře. „Z předchozích zápasů známe, kam nejčastěji míč pálí. Připravujeme se také na podání soupeře, abychom mohli lépe tvořit svoji hru,“ přiblížil statistik, jenž pracuje i během utkání.

Priorita? Servis

Již před šampionátem český volejbalový výběr tvrdil, že jeho největší zbraní by měl být důrazný servis. Zejména v nedělním duelu proti Estonsku se to potvrdilo. Koncovka druhého setu Jan Hadrava zakončuje esem. Koncovka třetího setu tentýž hráč si pomáhá dvěma esy. „Dlouhodobě se servisem pracujeme, měříme i rychlost,“ doplnil Sklenář.

A nemyslete si volejbalisté nejsou sami. Moderní technologii využívají i jiné sporty. K datové alchymii pro odhalení soupeřových nedostatků sáhl i basketbal nebo softbal.

Na nedávném mistrovství světa v Číně analyzoval soky Luboš Bartoň, bývalá reprezentační opora. Společně s kolegou popsali před klíčovým duelem proti Turecku čtyři stránky. „Skauting se za posledních osm let dostal fakt daleko, je možné pracovat s obrovským počtem dat. Je ale třeba hráčům předat jen to důležité,“ řekl Bartoň.

Významnou pomoc zajišťuje speciální software, který dokáže vygenerovat celkový seznam akcí jednoho hráče v daných utkáních. A softbalisté? Ti mají také svůj program dokonce si ho udělali oni sami. Výhoda? Analyzuje nadhozy soupeřů, ale také pokusy odpalů českých pálkařů.

Partnerem českého volejbalu je Hyundai.