Choupenitch v kategorii fleretistů zvládl první kolo, ale osmifinále mu nevyšlo. Obsadil dvanácté místo a neskrýval zklamání. K bronzu z Tokia další placku nepřidal.

Rohan startoval ve dvou disciplinách. Tradičně v kanoi, kde ho jeden šťouch připravil o obhajobu stříbra. Poté ještě zápolil proti soupeřům v kayakcrossu, došel do čtyřčlenného finále, leč skončil pod stupněmi vítězů. Úspěch, který zamrzel.

Tichý návrat domů bez fanfár? Kdepak, zapomeňte. I oni si vysloužili ovace. Když pak oba viděli zájem veřejnosti na festivalu v Mostě, rozzářily se jim oči. Děti, senioři. Tolik fotek neudělali ani nepamatují.

Během setkání s fanoušky pochopitelně přišla řeč na různá témata. I na podmínky v Paříži.

Zážitek na celý život

„Atmosféra byla skvělá, fanoušci také. Ve srovnání s olympiádou v Tokiu jsme zažili pravý sportovní svátek,“ zmínil Choupenitch.

Rohan s parťákem z olympijské výpravy, kterého sem tam potkává na společenských akcích sponzorů, souhlasí. „Olympiáda v Paříži se vůbec nedá porovnat s tou v Japonsku vzhledem k tehdejší době covidu a opatřením. Tentokrát mohlo být na tribuně dvanáct tisíc diváků, bylo tam vidět i nespočet českých vlajek a kulisa byla taková, jakou vodní slalom dost možná už nikdy nezažije. Prostě zážitek na celý život," uvedl Rohan.

Ovšem ne všechno pod Eiffelovkou si reprezentanti užívali. Olympijská vesnice čelila řadě výtek, což potvrdily i české medailové naděje. Největší kritika mířila směrem ke stravování.

„Jídelna byla rozhodně horší než v Japonsku,“ podotkl Choupenitch. „V Tokiu to bylo na úplně jiné úrovni. Kvalita, výběr. Paříž se tomu ani nepřiblížila," přiblížil Rohan.

Nejhorší restaurace na světě?

Organizátoři pařížské olympiády se chlubili, že potěší chuťové buňky sportovců ze všech koutů světa. Francouzská média se předháněla v superlativech. Padala slova o nejlepší restauraci na světě.

„Jsme ve Francii, proto jsme chtěli nabídnout jak kvalitu se stovkami receptů navrženými šéfkuchaři, tak skutečnou rozmanitost jídel, aby si všichni sportovci našli to, co rádi jedí. Aby si užili radost z pobytu ve Francii,“ prohlásil šéf organizačního výboru (a někdejší kanoista) Tony Estanguet.

Výsledek? Mnozí si šuškali, že je to ta nejhorší restaurace, co zažili. Jeden příběh za všechny? Plavci, kteří na finálové disciplíny vyspávali, přišli na snídani později a zjistili, že už nejsou vajíčka. Na sociálních sítích pak olympionici málokdy dali jídlu pět hvězdiček.

Objevovaly se stížnosti na nedostatek kalorií, zprvu her se hodně nahlas řešily malé porce. Rohan to potvrdil. „Neměl jsem sice problém, naštěstí nejsem vybíravý, ale nemohu říct, že bych si tam pochutnával," uvedl.

Korejci si dokonce pozvali vlastní kuchaře:

Možná namítnete, že sportovci se nejezdí na olympiádu najíst, ale i jídlo může sehrát při jejich výkonu významnou roli.

Zajímavost na závěr: hranolky (tedy "french fries", které údajně pocházejí právě z Francie) v nabídce jídelny chyběly.