Kdo bude nadcházející jedničkou draftu, bylo jasné už týdny, možná i měsíce dopředu. Po neúspěšné éře Justina Fieldse v Chicagu jsou Bears připraveni na dalšího talentovaného quarterbacka. Tím nemohl být nikdo jiný než Caleb Williams, v posledních dvou letech velká hvězda univerzity USC.

Hvězdný quarterback Kansasu Patrick Mahomes.
Roste Bradymu konkurence? Horká diskuse o hegemonovi NFL je po Super Bowlu zpět

„Jde o historický výběr pro Bears. Takový talent ve své více než stoleté historii na pozici quarterbacka nikdy neměli. Navíc mu připravili celý tým. V ofenzivě má velké množství zbraní a solidní útočnou lajnu. Má všechny předpoklady uspět,“ říkal ihned při přenosu Rich Eisen, jeden z moderátorů draftu.

Williamsovu výchozí pozici Bears ještě vylepšili svou druhou volbou v prvním kole, když si na „devítce“ vybrali wide receivera Romea Odunzeho z univerzity Washington. Vysoký zachytávač přihrávek může být hned od začátku Williamsovým oblíbeným cílem.

Pak šli na řadu další dva skvělí quarterbaci. Jayden Daniels do Washington Commanders a Drake Maye do slavné, ale dnes trápící se organizace New England Patriots. Pro oba kluby je to rozhodně start do nové éry. Bude zajímavé sledovat, kdo z těchto tří quarterbacků bude mít nejúspěšnější kariéru. Srovnáváni budou jistě hned od prvního zápasu.

Falcons sáhli po překvapivém kroku

Kromě quarterbacků však byli ve hře i kvalitní hráči především na pozicích wide receivera, kde bylo jasné, že jméno Marvina Harrisona Jr. uslyšíme jako další. Arizona Cardinals si tohohle chlapíka, jehož otec byl hvězdou Indianapolis Colts, nemohli nechat ujít. Tradičně lákali i ofenzivní tackleové. Jako první šel na řadu obrovitý Joe Alt. Kolos měřící 203 centimetry a vážící kolem 150 kilogramů si vybrali Los Angeles Chargers.

Od té chvíle všichni čekali, že na řadu půjde další quarterback J.J McCarthy, ale Atlanta Falcons na osmičce šokovali úplně všechny, když sáhli po jiném quarterbackovi. Michael Penix Jr., hvězda Washington Huskies, byl jejich překvapivou volbou.

Slavný quarterback zámořské NFL Russell Wilson.
Nejhorší výměna v historii NFL? Vysněná hvězda dostala padáka za miliony dolarů

A to rovnou ze dvou hlavních důvodů. McCarthyho měla většina skautů v žebříčcích výše a hlavně, protože Falcons před pár měsíci udělali obrovský finanční závazek s jiným quarterbackem, když podepsali volného agenta Kirka Cousinse.

„Připomnělo mi to situaci před pár lety, když Green Bay vzali Jordana Lovea na konci prvního kola, když měli Aarona Rodgerse. Je mi jasné, že Kirk Cousins teď rozhodně radost nemá. Je pár měsíců v týmu a ten už kouká po jeho nástupci,“ byl překvapený v přímém přenosu novinář Peter Schrager.

Na desítce se dočkal zmiňovaný J.J. McCarthy, když po něm sáhli Vikings. A k dalšímu překvapení všech o dvě pozice později šel na řadu už šestý quarterback večera Bo Nix z Oregonu. Z něj budou chtít vychovat kvalitního startera v Denveru.

Americký fotbalista Tyrone Clark v akci.
Z trávníku si odskočil k námořnictvu. Teď Američan pomohl zničit svůj bývalý tým

Poprvé v historii draftu NFL tak defenzivní hráči minuli top desítku, z obrany byl díky Indianapolis Colts první vybrán až defenzivní end Lailatu Latu na čísle 15. V prvním kole bylo zvoleno 23 ofenzivních hráčů, což překonalo předchozí rekord 19 hráčů na útočné straně hřiště.

Na pozice safety a running backa se v prvním kole vůbec nedostalo. V pátek draft pokračuje 2. a 3. kolem. Další výběry jsou na řadě v sobotu, kdy se celý kolotoč kolem mladých nadějí amerického fotbalu uzavře.

MATĚJ HEJDA, OLIVER GOLD