Ostravští Steelers mají za sebou velmi smolnou historii. Moravskoslezský tým se sice pravidelně dokázal probojovat do závěrečného Czech Bowlu, jenže od sezony 2017 má bilanci čtyř finálových účastí a čtyř stříbrných medailí.

Startuje Snapbacks liga amerického fotbalu
Snapbacks liga amerického fotbalu je zpět. Finále poprvé v historii na Slovensku

Po loňské prohře s Vysočinou Gladiators se tak Steelers rozhodli neangažovat zahraničního trenéra ani quarterbacka. Právě americký kouč Mark Priegnitz byl v loňské sezoně vyzdvihován za vydařenou sezonu, kdy Steelers v základní části neprohráli jediný zápas. K tomu výrazně pomohl i quarterback a jeho krajan Bradley Jones.

Oba tyto klíčové posty pro letošní sezonu ovšem nahradila česká jména. Hlavním trenérem je nově Jan Klimeš, na postu quarterbacka se střídají Patrik Puchala a Amos Feranec. Oba quarterbaci si prošli mládežnickým programem a ve svých 23 respektive 17 letech se měli v letošní sezoně především rozkoukávat v nejvyšší lize mužů.

Zdroj: Youtube

I proto Steelers navzdory loňské účasti ve finále nevstupovali do sezony v roli favorita a očekával se spíše jejich ústup z předních pozic. Jenže Steelers si kromě přesvědčivých výher proti papírově slabším Ústí nad Labem Blades a Pardubic Stallions připsali také vzácný skalp obhájců titulu.

V repríze loňského Tipsport Czech Bowlu dokázali Steelers na domácím hřišti porazit Vysočinu Gladiators 27:21. Steelers jsou tak po třech kolech jediným týmem bez prohry a touto výhrou se opět zařadil mezi hlavní favority ročníku.

Proč se podceňované Ostravě tak daří?  

„Dokázalo se tady semknout hračské jádro týmu i přes ten nepříznivý vývoj situace před sezonou. Bývalý kouč Mark Priegnitz bohužel musel zůstat doma v USA a navíc jsme se rozhodli vstoupit do sezóny bez jakýchkoliv zahraničních posil z Ameriky. Odvážný krok, ale zatím se nám daří,” přibližuje důvody úspěchu starting running back ISMM Ostravy Steelers Jiří Košař.

Gladiators sice v přímé bitvě s Ostravou prohráli, ale v ostatních zápasech suverénně zvítězili a tým s osminásobným Hráčem roku Janem Dundáčkem tak stále může pomýšlet na obhajobu titulu.

To hráči Nitry vstupovali do letošní sezony s extra motivací. Letošní finálový zápas totiž mohou odehrát před domácím publikem, protože Tipsport Czech Bowl XXXI se odehraje právě na stadionu Nitry. Úvod sezony ale zdaleka neodpovídal prognózám o dominantní síle Nitře Knights.

Americký fotbalista Tyrone Clark v akci.
Z trávníku si odskočil k námořnictvu. Teď Američan pomohl zničit svůj bývalý tým

V prvním zápase překvapivě prohráli se Znojmem Knights, kdy supersilný útok Nitry skóroval pouze 16 bodů. První letošní slovenské derby navíc ukázalo, že také Bratislava Monarchs bude chtít promluvit do účasti v prestižním Czech Bowlu.

Po velké bitvě se z výhry 34:31 nakonec radovala Nitra, ale tým z Bratislavy letošními výkony ukazuje, že se s ním musí počítat. Monarchs se podařilo angažovat správného quarterbacka a loňské problémy s produktivitou útoku jsou minulostí. Jediní Monarchs v letošním ročníku Snapbacks ligy skórovali ve všech třech zápasech alespoň 30 bodů.

O jednoznačné cestě Gladiators a Knights do finále tak nemůže být ani řeč. Ze dvou hlavních favoritů tu ovšem máme čtyři velmi silné týmy. Vedle Steelers a Monarchs také Znojmo Knights ukázalo, že dokáže hrát s hlavními favority. Kromě výhry nad Nitrou dokázali bojovat i proti Monarchs, když prohráli pouze o 4 body 27:31.

O. J. Simpson po propuštění z vězení
Zemřel O. J. Simpson. Hvězda amerického fotbalu podlehla rakovině

Letošní ročník Snapbacks ligy tak slibuje atraktivní boj o postup do semifinále, které je na programu na konci června. O letošním mistrovi se rozhodne v Tipsport Czech Bowlu druhý červencový víkend.