Anastasija Kirpičnikovová poslední čtyři roky žije ve Francii. Se svým přítelem a slavným plavcem Enzem Roldanem Munozou, vítězem Světového poháru, se usadila v Montpelieru. Ještě před dvěma lety reprezentovala Rusko, v jehož barvách získala v roce 2021 tři zlaté medaile na mistrovství Evropy v krátkém bazénu a navíc stříbro na mistrovství světa.

Rodačka z Jekatěrinburgu se ale rozhodla, že už se do válčící země nevrátí. Požádala proto o francouzský pas, který dostala letos v dubnu. Změnu občanství Kirpičnikovové posvětily Ruská i Mezinárodní plavecká federace a talentované kraulařce tak nic nebránilo v tom, aby mohla začít závodit za Francii.

„S radostí oznamuji změnu, kterou je moje naturalizace na francouzskou občanku. Děkuji zemi, která mě před čtyřmi a půl lety přijala. Jsem hrdá na to, že mohu reprezentovat Francii. Děkuji trenérovi, své rodině a přátelům za podporu v tomto těžkém, ale pro zbytek mé kariéry zásadním rozhodnutí,“ oznámila na konci dubna na svém Instagramu.

Motivace? Světový šampionát

Po změně národnosti se Kirpičnikovová o uplynulém víkendu představila na francouzském mistrovství. A hned se stala národní šampionkou v závodě na 400 metrů volný způsob. „Jsem šťastná. První vítězství je pro mě velmi důležité. Jsem plná emocí, čekala jsem na to strašně dlouho,“ svěřila se mladá plavkyně.

Kirpičnikovová se těší na nadcházející mistrovství světa, které se bude konat od 14. do 30. července v japonské Fukuomě. „Teď už se mi trénuje lépe, mám motivaci reprezentovat Francii na mistrovství světa. Francie je pro mě mou druhou zemí, mým domovem, chci pro ni získat hodně medailí,“ citovala dojatou plavkyni agentura AFP.

Kirpičnikovová už má titul vicemistryně světa v krátkém bazénu. Teď může přidat další medaile, tentokrát už coby Francouzka.