První dny po triumfu si sympatická blondýnka, jíž mnozí znají pod přezdívkou Andělská pěst, představovala jinak. „Snažím se ležet a do toho zvládnout školu,“ dodala žena, jež vyhrála šestnáctý zápas v řadě.

Mistryni světa organizace WBC v lehké mini muší váze je 23 let, přesto je výčet jejich úspěchů doslova ohromující. Druhá obhajoba titulu šampionky vše ještě umocňuje.

Pochvala od kouče

„Pořád si asi úplně neuvědomuju, co se mi povedlo. Ostatní holky dřou na vrchol do třiceti,“ přiznává po čerstvé kladenské výhře nad mexickou mašinou Anou Arrazolaovou.

„Jediný mistr světa v profesionálním boxu jsem tady já, Fabča je první a holka. Ten její úspěch je fenomenální,“ poznamenal na adresu sportovní celebrity Lukáš Konečný, bývalý boxer a její kouč.

Zatímco on se podíval na olympiádu, Bytyqi o účast pod pěti kruhy nestojí.

Nemá prý důvod. „Nikdo už od předválečných let tak vysoko nebyl. Ona už dvakrát obhájila pás! A ještě v největší organizaci WBC. Její prestiž a renomé se s žádnou jinou absolutně nedá srovnat, je to prostředí pro fenomény typu Klička. Fabča je první na žebříčku, na sloučeném rankingu jsou před ní jen soupeřky ve vyšší váze. Když si vezmete, že není super talentovaná, ale vše si vydřela… Neuvěřitelné,“ zmínil trenér.

Bytyqi sportem žije odmala. První úspěchy v klasickém ringu přišly před čtyřmi lety. A pak to šlo rychle… V březnu 2016 se po vítězství nad Bulharkou Teodorou Bačevovou stala juniorskou mistryní světa v mini muší váhové kategorii, v září loňského roku po výhře nad Britkou Denise Castleovou už byla prvně velkou šampionkou.

Příště na jaře

Ústecká rodačka, jež studuje na zdravotnické fakultě, má kořeny v Kosovu, odkud pochází její otec. Velkou oporou je jí i mladší bratr Sebastian, také bývalý boxer. „Brácha je takový můj talisman, hrozně mi pomáhá. Při rozcvičení, podá mi vodu, stará se o mě. Teď na Kladně jsme byli z našeho týmu v posledních čtyřech zápasech tři. Trenér Lukáš Konečný se věnoval i ostatním a brácha se staral jen o mě. Paráda,“ vysvětlila.

Teď se těší na Vánoce. „Mám volnější tréninkový režim, ale pak se budu dál udržovat. Další zápas bude asi na jaře,“ vzhlíží do blízké budoucnosti. „Moje představa je, že po jednáních s televizí a sponzory udělám příští rok asi čtyři galavečery. Ústí, Kladno, Praha, Brno. Může se stát, že může přijít zajímavá nabídka za rozumné peníze na zápas do Mexika. Ale je jednička a ona si vybírá,“ konstatoval Konečný.

Bratr: Je svědomitá. To jinde neuvidíte
Dřív také zápasil, ale po neúspěchu v boji o juniorský světový titul s boxem skončil. Sebastian Bytyqi líčí: „Vždycky, když jsem se ségrou na nějakém galavečeru, tak lituju, že jsem se na to vybodl. Kolik mě to stálo úsilí… Ale člověka to neuživí a já chci jednou zabezpečit svoji rodinu.“ Nejmladší z rodu to během dospívání neměl snadné. „Já se od ségry všechno snažil okopírovat, chtěl jsem být lepší. Předháněli jsme se, a to nás oba motivovalo. Měl jsem mužské vzory, ale ona mi byla inspirací, nutila mě dělat věci líp než ona.“ Na závěr jeho slova chvály: „Fabča je svědomitá. Tak moc, že to jen tak někde neuvidíte.“

Člověk míní, život mění. Sny o baletu zhatila cedule o karate
Přišel sem studovat, ale nakonec diplom nezískal. Důvod? Nejprve pomáhal bratránkovi s obchodem, brzy se zamiloval… A brzy přišla na svět Fabiana. Takový je osud Fabjana Bytyqiho. Rodáka z Kosova, jenž přišel do Česka v roce 1991, tedy ještě před válkou se Srbskem. Zprvu to vypadalo, že z jeho dcery bude baletka. Ale znáte to člověk míní, život mění… Z roztomilého blonďatého andílka se stala Andělská pěst. „Celá rodina je na ni pyšná,“ hlásí táta světové šampionky. „Za jejími úspěchy stojí roky tvrdé dřiny i to, že celá rodina drží pospolu. Rodina je základ. Jako rodiče jsme vždy při ní, ve zlém i v dobrém. Neustále jsme jí oporou,“ zdůrazňuje Fabjan. Zlom ve sportovní kariéře přišel ve čtyřech letech. „Šli jsme kolem školy a ona uviděla ceduli, na které byly dva panáčci karate. To se jí líbilo, tak jsme tam zašli a začala trénovat karate,“ vzpomíná otec. U karate vydržela do dvanácti let, za tu dobu vyhrála několik domácích titulů a stala se vicemistryní světa. Jenže…

Drobné blondýnce chyběl kontakt, a tak radši zkusila kickbox. V roce 2015 dosáhla prvního velkého úspěchu: získala titul mistryně světa v low kicku. Následoval thajský box, amatéský box a nyní i ten profesionální. Dál už ten příběh všichni znají. Co je neznámé? Třeba to, že doma skoro pořád sledovali box v televizi. A společně chodili na boxerské galavečery. „Hodně jsme fandili Lukášovi Konečnému, který ji teď trénuje,“ vykládá Fabjan. Fabiana měla vrozený talent, v růstu jí ale pomohl mladší bratr Sebastian, který také zápasil. „Byla mezi nimi sourozenecká válka. Jeden tlačil na druhého, každý chtěl dokázat víc než ten druhý,“ líčí táta. Mimochodem, ještě k tomu původu Fabjan má v srdci dvě země. „Jsem kosovský Albánec, máme naši kulturu, ale Česko jsem přijal za vlastní. Je tu náš domov,“ říká Fabjan Bytyqi.