Prvně jmenovaný dovedl loni oštěpaře Jakuba Vadlejcha k bronzové medaili na mistrovství světa i prvenství v Diamantové lize. Italský kouč se zasloužil o triumf českých beachvolejbalistů Ondřeje Perušiče a Davida Schweinera, kteří získali historické zlato ze světového šampionátu.

Zleva šermíř Alexander Choupenitch, kanoista Lukáš Rohan, vodní slalomář Jiří Prskavec a judista Lukáš Krpálek ukazují své medaile.
Předpověď pro olympiádu. Češi přivezou z Paříže deset medailí

Při vyhlášení ankety, kterou pořádá Český olympijský výbor a trenérská akademie, byli v rámci divadelního představení Federer-Nadal v pražském divadle La Fabrika oceněni i další osobnosti. Trenérem objevitelem se stal Josef Vosický, který spojil profesní dráhu s kladenskou hokejovou mládeží. Cenu pro nejlepšího trenéra parasportu si odnesl Jan Šimek, jenž vede české paraplavce.

Dalších sedm osobností bylo uvedeno do Síně slávy. Byli mezi nimi někdejší reprezentační trenér stolních tenistů Pavel Špaček, který byl u bronzu družstva mužů na ME 2005, plavecký trenér Jaroslav Strnad nebo bývalý kouč hokejové Sparty i reprezentace Pavel Wohl.

Ital sdílí triumf s hráči a svazem

Podle Jana Železného je strašně těžký rozhodnout o tom, kdo má vyhrát. „Chtěl bych ale poděkovat Kubovi Vadlejchovi, protože to je důvod, proč to dělám. Sport mě pořád moc naplňuje,“ řekl světový rekordman v oštěpu. „Zároveň je pro mě nejlepší trenér každý, který tomu dává srdce a snaží se svým svěřencům maximálně pomoct.“

Italský trenér Andrea Tomatis se omlouval se za legrační italský přízvuk. „Slibuju, že se v dalším olympijském cyklu v češtině zlepším,“ usmíval se Tomatis. „Volejbal je týmový sport, takže chci tento úspěch sdílet se svým týmem a Českým volejbalovým svazem, bez nich by tohle nebylo možné.“