Úkol nemá snadný, protože dvojice brněnských matadorů stále odskakuje nejen českým střelcům, ale i zahraniční konkurenci. V Malaze v konkurenci 238 závodníků Kostelecký zvítězil a Lipták skončil hned za ním. „Úplně ideální to nebylo, každý udělal chybu, ale začátek sezony vypadá slibně,“ doufá pětatřicetiletý Lipták.

Ze zbylé čtveřice českých brokařů střílel nejlépe o osm let mladší Michal Hojný, který obsadil sedmnáctou pozici. Hned za ním byl Pavel Vaněk, Jan Borkovec a Vladimír Štěpán se umístili na přelomu třetí a čtvrté desítky. „Chci, aby se mladí zapojili a doplnili sestavu ke Kosteleckému a Liptákovi. Aby nestříleli jenom závody v domácí konkurenci, ale vyjeli ven, závody na ně působí jinak. Potřebuji, aby byli stoprocentně nachystaní, když pojedeme na mistrovství Evropy či světa,“ popisuje reprezentační kouč Hrdlička.

Ilustrační foto.
Levnější lístky na MotoGP koupí lidé jen do konce ledna

Za dva týdny vezme čtveřici na Kypr, kde už reprezentační tým v prosinci trénoval. Podle tamních vystoupení a výsledků v Malaze vybere jednoho, který doplní zkušenou dvojici pro světový pohár. Ten hostí na konci dubna jihokorejský Changwon. „Jde o srovnávací závody, aby kluci ukázali, jak umí střílet na velkých mezinárodních akcích. Nejlepší odjede na svěťák do Koreje,“ líčí Hrdlička.

Grand Prix Malaga1. David Kostelecký
2. Jiří Lipták
3. Mike Wixey (Wales)

17. Michal Hojný
18. Pavel Vaněk
27. Jan Borkovec
33. Vladimír Štěpán


Olympijský vítěz z Pekingu 2008 Kostelecký a dvojnásobný bronzový medailista z mistrovství světa Lipták vyrazí v únoru ladit formu na silně obsazené klání do Kataru.

Pak se dozví parťáka do Jižní Koreje. „Pro mladé kluky je do budoucna důležité, aby se účastnili velkých závodů, kde mají konkurenci, z čehož můžou těžit,“ podotýká Lipták, který žije v Rajhradicích na Brněnsku.

Konkurence v národním týmu trapu se vzhledem ke svým výsledkům on ani dvaačtyřicetiletý Kostelecký bát nemusejí. „Věk vůbec neřeším, necítím se na tolik, kolik mám. Pro mě je důležitá výkonnost,“ zůstává v klidu olympijský šampion.

Mladíci se o od nich hlavně učí, protože oba mají slušnou sbírku cenných kovů. „Nemají snahu nás vyštípat a zatím se necítíme, že patříme do šrotu. Výkonnost jsme teď prokázali prvním a druhým místem, takže to asi děláme správně,“ usmívá se Lipták.

Ve Španělsku se prosadili mezi střelci z patnácti států, až šestý skončil Brit Edward Ling, který na olympijských hrách v Riu de Janeiro připravil Kosteleckého v rozstřelu o bronz. „Jedeme přípravu podle stejného plánu od roku 2013 a za ty roky nám vyhovuje, že hned závodíme. Tenhle styl se nám osvědčil,“ pochvaluje si dvojnásobný evropský šampion Kostelecký.

Malaga brněnským střelcům sedí, ze tří účastí tam Kostelecký podruhé zvítězil, Lipták po dvou třetích příčkách skončil druhý. Přitom lednové podmínky tam nepatří k nejsnazším. „Těžké bývají světelné podmínky, chodí tam stíny, začíná se brzy, kdy je šero, končí se později za tmy. Možná jsme odolní a žádné barbíny, které kvůli podmínkám brečí. Užíváme si, že se dostaneme do tepla za sluníčkem,“ dodává Kostelecký, jenž žije v Holasicích na Brněnsku.

Házenkář Pavel Horák
Horák: Makedonci byli unavení. To byl poslední impuls je dorazit