To si uvědomuje i rakovnická záložnice, která jinak i čtvrté místo považuje za velký úspěch.

„Upřímně jsme z takovýmto umístěním ani nepočítaly. Sice je tam malinko zklamání, že medaile nakonec nevyšla, ale i tak je to úspěch,“ neskrývala radost dvaadvacetiletá hráčka, která už má zkušenosti ze zahraničních ligových soutěží i z nedávného ME 2017 v Amsterodamu, kde Češky obsadily mezi nejlepšími týmy sedmou příčku.

Poradily si i s šampionkami

V kvalifikační skupině B sice svěřenkyně trenérské dvojice Filip Neusser a Tomáš Procházka klopýtly hned v úvodu s Ruskami 3:4. V dalším duelu dokázaly proti favorizovaným Němkám a pozdějšímu vítězi otočit nepříznivý stav 1:3, když rozhodující gól vstřelila nejlepší hráčka českého týmu, kapitánka Adéla Lehovcová. „Tento zápas byl určitě naším nejlepším na šampionátu. Šly jsme do toho s tím, že musíme vyhrát, protože jsme potřebovaly nutně body ve skupině. To se nám nakonec povedlo a popravdě ani nevíme jak,“ smála se rakovnická pozemní hokejistka.

Po nečekaném skalpu Němek se česká reprezentace o semifinále utkala s Ukrajinou. I když Češky znovu prohrávaly, dokázaly v sobě zmobilizovat všechny síly a vítězstvím 2:1 postoupily do duelu o evropské finále proti Holanďankám. Druhou semifinálovou dvojici vytvořily Německo s Běloruskami.

Medaile byla blízko

Proti hlavním adeptkám na titul český tým bojoval, nicméně po výsledku 3:6 ho čekal duel o bronzový stupínek proti Běloruskám.
Ani ten bojovnicím v českých dresech výsledkově nevyšel, nízká útočná produktivita a počet gólů ze hry zastavily Češky v cestě za medailí a po prohře 3:5 skončily na čtvrtém místě před Ukrajinou a Švýcarskem. „Věděly jsme, že s Běloruskami dokážeme hrát vyrovnaný zápas a šance na bronz byla docela velká. Bohužel o výsledku nakonec rozhodly rohy. Ony daly úplně všechno, nám to naopak z rohů moc nepadalo. Je to škoda,“ povzdechla si Vorlová.

Atmosféra byla vynikající

Zklamání však rychle přešlo a rakovnická reprezentantka si domácí atmosféru pražského mistrovství nemohla vynachválit. „To bylo úžasné, prostě skvělé. Musím sama za sebe říci, že málokdy se stane, že nás fanoušci ženou dopředu a když přijdou lidi fandit, jsem z toho spíš nervózní. Tentokrát jsme se na to i těšily a bylo to hrozně fajn, že nás podporovali. Vždycky když jsme měly balonek na hokejce, tribuna zařvala a to bylo fakt skvělé,“ byla nadšená Anna Vorlová, jež byla spokojena i se svým výkonem. „Samozřejmě nějaké chybičky tam byly, ale jinak, si myslím, to šlo. A celkově jsme předváděly dobré výkony. Nemohu říci, že by to někomu vyloženě nešlo. Všechny holky zahrály to, na co měly.“

Přestože je „bramborová“ pozice považována obecně za úspěch, žádné bujaré oslavy se nekonaly. „Oslavičky neproběhly. Hlavně jsme naskočily opět do pracovního týdne, navíc před sebou máme světový šampionát, takže ani slavit moc nemůžeme. Uvidíme, jak to dopadne po světě,“ dodala s úsměvem česká reprezentantka.

Elitní evropskou skupinu opouštějí Rusko a Polsko, pohár mistryň Evropy 2018 naopak nad hlavu zvedly Němky, které v dramatickém finále přehrály Holandsko.

Pražského mistrovství se zúčastnil i jako pořadatel dobrovolník, útočník HC 1972 Rakovník Tomáš Tran: „Překvapilo mě, jaké množství fanoušků si našlo cestu do haly při zápasech našeho týmu. Atmosféra byla vynikající, hodně se fandilo a jsem rád, že jsem u toho mohl být a pomoci při organizaci evropského šampionátu.“

Autoři: Josef Rod, Miroslav Koloc