Právě ze souboje s Estonci ze šampionátu z roku 2010 se třicetiletému hráči švédského druholigového Alingsas vybaví asi nejdůležitější moment jeho reprezentační kariéry.

"Když si vzpomenu na jeden jediný můj osobní zápas nebo přímo okamžik, na který budu vždycky vzpomínat, tak je to vyrovnávací gól proti Estonsku, kdy nám hrozilo ve čtvrtfinále vyřazení a byl by to krach. Naštěstí jsme vyrovnali a na nájezdy postoupili do semifinále," připomněl Sladký svou důležitou trefu. V čase 58:16 vyrovnal v Helsinkách na 2:2.

Češi papírovými favority

Nejvyšší počet startů v reprezentaci:1. Radim Cepek 127 zápasů, 2. Tomáš Sladký 126, 3. Tomáš Kafka a Aleš Jakůbek oba 116, Martin Ostřanský 107.

Majitel dvou bronzových medailí z let 2010 a 2014 věří, že souboj v Rize bude snadnější. "Před šesti lety měli úplně jiný tým, i když mají pár pamětníků. Papírově jsme určitě favorité, povinná část je u konce a začíná pořádný turnaj. Teď se všichni těší na čtvrtek, případně na víkend na boje o medaile," řekl Sladký. Už před dvěma roky v Göteborgu Češi Estonce rozdrtili 12:2.

V úterý proti Švédsku zůstal Sladký jen na lavičce, ale na čtvrtfinále je připravený. "Těch zdravotních problémů je tady bohužel víc. U mě jsme se dohodli, že doléčím nachlazení a střevní potíže, které jsem si přivezl. Přes víkend jsem se cítil slabý, tak jsme se domluvili, že využiju programu, který nám sedl," podotkl Sladký.

V národním týmu debutoval v roce 2005 na turnaji v Salcburku, kde Češi hráli s outsidery Rakouskem, Nizozemskem a Slovenskem. Rozhodně se ještě nechystá končit a velkou motivací je pro něj domácí mistrovství světa v roce 2018.

"Já pro to udělám maximum. Když už se tady s tím štvu jedenáct let, tak bych chtěl ty dva roky ještě urvat. Florbal se na olympiádu může dostat za x let a nic výš než domácí mistrovství světa není," uvedl Sladký, který hrál na MS v Praze a Ostravě v roce 2008.

TAKÉ ČTĚTE: Proč jsou Švédové nejlepší? Jendrišák: Vyladí detaily a hurá na plac! Vyhrát

Vzpomínka na vyprodanou O2 arenu

To také patří k největším zážitkům jeho reprezentační kariéry. "Tam jsem byl ještě hodně mladý, ale budu vždy vzpomínat na 9000 lidí v ČEZ Areně a na vyprodanou O2 arenu," vybavil si Sladký. Velká podpora podle něj požene český tým i za dva roky. "Věřím tomu, že tahle banda je schopná nejenom se nějakým ušmudlaným gólem v přesilovce rvát o třetí místo a bronzové medaile, ale ta jinačí dimenze domácího šampionátu by tým mohla nakopnout úplně někam jinam."

Zatím netuší, do kdy bude chtít aktivně hrát. "Ale myslím, že ve florbale je 35 let maximum. Mika Kohonen je takový florbalový Jaromír Jágr, ale to už je extrém," řekl na adresu devětatřicetiletého finského účastníka desátého MS.

Florbal Sladkému vyplňuje běžně celý den, protože při angažmá ve Švédsku působí i jako trenér. "Jsem instruktor florbalu na výběrovém gymnáziu, kde mám osmnáctileté studenty. Stejně staré mám v Lerumu jako klubový trenér a pomáhám s přípravou tréninků v klubu Alingsas, kde působím. Baví mě a naplňuje mě to," dodal Sladký, který bude v Rize kandidovat i do hráčské komise Mezinárodní florbalové federace.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Hlavně trpělivost, velí trenér florbalistů před čtvrtfinále MS

Ve čtvrtfinále s Estonskem
Riga - Soupeřem českých florbalistů ve čtvrtečním čtvrtfinále mistrovství světa bude Estonsko, které vyhrálo v předkole play off nad Kanadou vysoko 16:4. Estonci, kteří skončili třetí v základní skupině C, neměli se svým sokem potíže a už v polovině úvodní třetiny vedli 5:0.