Zásadní sdělení číslo 1? Do sportovního prostředí by mělo jít víc peněz. „Hodláme s tím něco dělat,“ konstatoval premiér v demisi. „Chceme vrátit děti ke sportu,“ dodal Robert Plaga, ministr školství.

Jejich slib zní takto: letos ještě ne, ale za rok dostane sport devět miliard korun. „Nemůže to být jen záležitost rodičů nebo trenérů,“ podotkl Babiš.
Při těchto slovech všichni přítomní zjihli. Nejvíce asi Jiří Kejval, předseda Českého olympijského výboru. Byť v duchu je možná skeptický.

„Vítáme to. Doufám, že si jsou politici vážně vědomi významu sportu pro naši společnost a budeme moci peníze využít tam, kde to bude nutné,“ řekl.

S finančními prostředky to však nebude tak snadné: cílem je transparentnost, aby se neopakovaly kauzy typu Pelta a lobbing.

„Mělo by být jasné, co jde na špičkový sport, co do klubů,“ dodal Babiš, jenž potom hovořil o Národní sportovní agentuře – v jejím čele se počítá s Milanem Hniličkou. I on jako poslanec včera gratuloval sportovcům. Olympijský vítěz z Nagana byl ve zvláštní roli: sám byl na zimních hrách v Pchjongčchangu, kde dělal generálního manažera hokejové reprezentace. Ale teď už se věnuje politice (je vládním zmocněncem pro sport na ministerstvu školství). Právě on by měl vyřešit krizi na politické úrovni.

„Je neštěstí, že od roku 2015 jsme měli pět ministrů a šest náměstků zodpovědných za sport. Taková fluktuace nepomáhá koncepčnímu řešení sportu,“ zmínil Kejval.

Ale zpět ke včerejšku. Olympionici dostali za vystoupení na olympiádě medaile, Samková a Sáblíková obdržely symbolické šeky. Mezi pozvanými nechyběli trenéři úspěšných sportovců, například Marek Jelínek či Petr Novák.

Největší hvězda z Koreje Ester Ledecká a biatlonisté se omluvili. Samková získala bronz, Sáblíková vybojoval dvě medaile.