Politici, funkcionáři - nejrůznější osobnosti se v uplynulých hodinách vyjádřili k tomu, že sport přišel o nejmocnějšího lídra.

"Rezignace dosavadního předsedy i jmenování toho nového mě překvapilo," uvedl Miroslav Jansta, šéf České unie sportu. "Myslím si, že Filip Neusser je zástupcem mladé a zdravé ambiciózní generace sportovních funkcionářů (manažerů) a nyní dostane příležitost realizovat své záměry v rozvoji podmínek pro sport. Je to člověk se zkušenostmi se sportovní strukturou ze zahraniční, není spojen s žádnými skandály," dodal šéf basketbalové federace.

Milan Hnilička.
Skandály a přešlapy, které ničily Hniličku: večírek, hloupý průzkum i miliony

Neusser má zkušenosti z řízení městské firmy, v metropoli dělal vrcholného manažera v TSK (Technická správa komunikací). Z pozice místopředsedy jej odvolala tehdejší primátorka Adriana Krnáčová.

"Jde do prostředí státní byrokracie, které svým způsobem semlelo Milana Hniličku. Přeju mu hodně štěstí, aby uspěl," uvedl právník a protřelý lobbista. 

Jansta zmínil, že Neusser měl v nejbližších dnech kandidovat ve volbách Českého olympijského výboru. Počítalo se s tím, že už ve dvakrát odložené vyzve stávajícího šéfa Jiřího Kejvala.

Co bude s přípravou na olympiádu?

A právě zástupci olympijského výboru přiznali, že je dění v agentuře znervóznělo. "Na letošek jsme ještě nedostali žádné prostředky. Proces byl v běhu a jen doufáme, že se to teď dva měsíce před začátkem olympiády nezastaví," podotkl Kejval.

Milan Hnilička
Hnilička končí jako šéf Národní sportovní agentury. Nástupcem je Neusser

Tahle slova volil ještě před tím, než se dozvěděl, že tím šéfem bude skutečně Neusser.

Později už se k výměně nevyjádřil. "Novému předsedovi NSA gratulujeme, přejeme mu hodně úspěchů v jeho práci ve prospěch českého sportu a těšíme se na spolupráci," konstatoval za Český olympijský výbor jeho mluvčí Tibor Alföldi.

Hovořili jiní. Zatímco Jansta s Kejvalem měli pro Hniličku slova díků, veřejnost už tak vlídná nebyla. A třeba Pavel Novotný, starosta pražských Řeporyjí, s narážkou na Hniličkovu podporu (z) politického hnutí ANO vzkázal: "Klasický produkt cirkusu Babiš."

Ve chvílích krátkého bezvládí se řešilo, koho to premiér zase vykouzlí.

Rychlou rošádu svérázně okomentoval i Marian Jurečka, šéf lidovců. "To je fičák," vzkázal. Podle opozičního politika je zapotřebí, aby Neusser zajistil efektivní a transparentní financování sportu. "Žádné kamarádšofty," konstatoval.

Milan Hnilička poskytl 8. prosince v Praze rozhovor Deníku.
Milan Hnilička: Cítím frustraci. Rozhodnutí zavřít sport jde za epidemiology

Mimochodem - na český sport má jít letos zhruba dvanáct miliard. Pod Hniličkou došlo k navýšení částky o několik desítek procent. Pořád je to však méně, než kolik dostává samostatný resort kultury.