Sedm stupňů, Ještěd schovaných v mracích a sem tam dešťové kapky. Už ranní příjezd do Liberce nasvědčoval, že letos bude Red Bull 400 opravdu pořádná výzva. Skokanský můstek se špatně zdolává v dobrých podmínkách, ale za mokra je to dvojnásob těžké.

Přesto se nadšenci z řad adrenalinových běžců neotočili zády. 

A přijely i pozvané hvězdy. Současní i bývalí olympionici. Největší přítomnou osobností byla znovu Eva Samková, ale šampionka ze Soči 2014 tentokrát jen fandila. "Jsem nemocná a čeká mě soustředění," vysvětlila svou absenci. 

Přesto nenechala svůj tým na holičkách. Do závodu štafet nominovala svou sestru Janu! "Nečekala jsem to, vždyť já ani moc neběhám," líčila mladší z rodu Samkových, která měla situaci snazší: čekal ji první rovný úsek dole.

Konzultace o kluzkém povrchu

Tým, jehož barvy dále hájili oštěpařka Nikola Ogrodníková, plážová volejbalistka Barbora Hermannová a mílař Filip Sasínek, nakonec obsadil deváté místo s časem přes čtyři minuty. Spokojenost? Vcelku ano. Šlo o to doběhnout.

Soudržnost českých sportovců pak krásně vyjádřil jeden zdánlivě nenápadný rozhovor.

Choupenitch, který se chystal na mužskou štafetu, zašel poblahopřát Ogrodníkové. A ona mu na oplátku sdělila záludnosti umělého povrchu. "Bacha. Klouže to. Hodně," líčila atletka, která na rozdíl od šermíře v Tokiu medaili nezískala.

Závody týmů byly divácky atraktivní, ale ty nejpůsobivější výkony se udály jinde. V závodě jednotlivců.

Jakub Šiarnik, slovenský skialpinista, dokázal ve finále vyběhnout můstek se sklonem 35° za tři a půl minuty. Neskutečné. Zvláště v podmínkách, které na Ještědu panovaly. Mimochodem - závěrečný úsek, kde se ostatní plazili po čtyřech, on vyběhl jako by nic. 

Bezprostředně po doběhu měl dost sil i na rozhovor pro Deník. "Jsem šťastný, že jsem obhájil vítězství," připomněl své vítězství z roku 2019 (loni se závod kvůli koronavirové pandemii na českém území neuskutečnil).

Rekord v počtu přihlášených

Šiarnik zároveň na dálku pozdravil všechny, kteří závod dokončili. "Jste skvělí. Vyhráli jste!" usmíval se a hned dodal, že jej vysoká účast překvapila. "Dnešní doba je zvláštní, lidé často radši sedí na pohovce. A když je takovéhle počasí… Proto jsem rád, že tady bylo tolik závodníků."

Ano, zprvu to v osmém ročníku dokonce vypadalo na rekord. "Mohl by padnout," líčil Aleš Burger, ředitel Red Bullu 400.

Podle organizátorů se přihlásilo celkem 1400 závodníků, to se ještě nikdy nestalo. Jenže počasí řadu z nich odradilo. Možná pár smolařů dostalo koronavirus (podmínkou startu byl negativní test, očkování nebo prodělaná nemoc).

Ostatní, bylo jich nakonec tisíc, si ovšem netradiční sobotu užili. A dostali medaili - nikoliv jen ti nejlepší jako na olympiádě.

Za rok zase v Liberci. Pokud tedy někoho nezlákají jiné zastávky této série: do můstku se běhá i v Kazachstánu, Japonsku, Finsku nebo ve Spojených státech. Někteří Češi vyrážejí i na Štrbské Pleso, kde se závod koná pravidelně od roku 2018.