Mezi poslední osmičku v konkurenci devětadvaceti družstev proklouzli Češi jako nejlepší tým z druhého místa v základní skupině. „Nejdůležitější bylo, že jsme porazili Portugalce i Italy 5:0 na zápasy. Byla to vydřená vítězství. Vůbec ne jednoznačná, jak se podle výsledku zdá,“ řekl Mendrek.

Mistrovství Evropy družstev v Kazani
Základní skupina:
Portugalsko – ČR 0:5
Itálie – ČR 0:5
Polsko – ČR 4:1

Čtvrtfinále:
Německo – ČR 3:1

Sestava ČR: Milan Ludík, Jakub Bitman, Jan Louda, Ondřej Král, Adam Mendrek

Poslední soupeř českých badmintonistů ve skupině byli Poláci. S těmi sice Češi prohráli 1:4, ale díky nejlepšímu skóre postoupili do čtvrtfinále. „Věděli jsme, že v deblu nemáme šanci, protože máme tým poskládaný jen ze singlistů. Ve třetím singlu ale vybojoval důležitý bod Jan Louda. Po prohře jsme se na kurtu radovali, všichni okolo na nás nechápavě koukali,“ poznamenal dvaadvacetiletý badmintonista.

Ve čtvrtfinále los národnímu týmu přidělil silné Němce. „Mohli jsme jen překvapit. Prohráli jsme sice 1:3, ale byl jsem na tým hrdý. I když nemáme národní tréninkové centrum a Němci jsou jedna z velmocí, odehráli jsme vyrovnané utkání,“ radoval se Mendrek.

S historickým úspěchem byl spokojený i trenér reprezentace Pavel Florián. „Jsem hrdý a zároveň vděčný za to, že jsem tým v Kazani mohl vést. Byl to neopakovatelný zážitek,“ uvedl kouč na svazovém webu.

Mendrek má zároveň velkou radost ze svých výkonů. „V poslední době jsem se na kurtu hledal a výsledky nebyly, jaké bych si představoval. Předvedl jsem dobré zápasy a zvládl důležité koncovky setů. Vyrovnané utkání jsem sehrál i s jedním z nejlepších hráčů v Evropě, Němcem Markem Zwieblerem,“ sdělil hráč, který si dobrou formu přenesl i na turnaj série Grand Prix Gold ve Švýcarsku.

„Vezu si tučnou sumu bodů. Příští týden mě čeká turnaj na Jamajce, pak Czech Open v Karviné a poté se v Polsku budu měsíc připravovat na dubnové mistrovství Evropy singlistů ve Španělsku,“ dodal Mendrek, který by se na šampionátu chtěl prosadit do nejlepší evropské šestnáctky.