Tragickou nehodou poznamenanou Barum rallye Zlín dnes vyhrál Francouz Nicolas Vouilloz s vozem Peugeot 207 S2000. Nejlepším domácím jezdcem v cíli byl třetí Václav Pech, který si tak v šestém podniku mezinárodního mistrovství České republiky v automobilových soutěžích zajistil s předstihem již pátý titul.

Soutěž poznamenal sobotní tragický incident, kdy po nehodě na třetí rychlostní zkoušce zemřel Luděk Kocman. Spolujezdec Pavla Karlíka po převozu do nemocnice podlehl následkům rozsáhlého krvácení. Devětačtyřicetiletého navigátora, který se na spolupráci s Karlíkem dohodl až krátce před startem rallye, nezachránila ani operace ve zlínské krajské nemocnici.

Na rozdíl od předloňské Britské rallye, při níž zahynul spolujezdec estonského pilota Markka Märtina Michael Park a klání mistrovství světa bylo předčasně ukončeno, zlínská soutěž pokračovala. Sobotní etapa se uskutečnila bez omezení, neboť pořadatelé zprávu o Kocmanově smrti nezveřejnili, v neděli byl z piety zrušen doprovodný program.

Na tratích se ale normálně bojovalo o vteřiny a celkové umístění. V rolí lídra průběžného pořadí se dnes na start postavil Belgičan Freddy Loix, ale nakonec soutěže ani nedokončil. Hlavní hvězda rallye a nejzkušenější pilot urazil na dvanácté rychlostní zkoušce kolo a musel odstoupit z první pozice. "Přitom do té chvíle auto fungovalo bez problémů a ani já jsem nechyboval. V neděli jsem přitom nechtěl riskovat a prát se o vítězství. Nevyšlo to," litoval bývalý tovární jezdec Mitsubishi.

Tři erzety před koncem se tak do čela dostal Vouilloz, který dokázal předstihnout i s technickými problémy bojujícího Španěla Enriqua Garcíu Ojedu. Na medailové pozice se poprvé posunul Pech, Roman Kresta byl čtvrtý. Vouilloz disponující výkonným speciálem nové kategorie S2000 své prvenství již udržel a druhého Garcíu Ojedu porazil o šestnáct vteřin. Kolegové z Peugeot teamu Espaňa se dostali i do čela seriálu Intercontinental Rallye Challenge, do kterého se zlínská rallye započítávala. Momentálně vede Ojeda.

Čtvrté místo nakonec patřilo Krestovi, jehož šance na dobrý výsledek a případný čtvrtý triumf v domácí soutěži pohasly hned v sobotu ráno, kdy měl defekt a ztratil 2:28 minuty. "Pak už bylo hodně složité soustředit se na závod. Dnes jsem se snažil jet hlavně pro diváky," řekl Kresta, který vyhrál závěrečné dvě rychlostní zkoušky. Velmi dobrého výsledku dosáhl v kvalitní zahraniční konferenci i Václav Arazim, celkově šestý.

Mezinárodní český šampionát bude pokračovat sedmým a závěrečným závodem 22. a 23. září v Příbrami. Dalším díle seriálu IRC bude Rallye San Remo, která se uskuteční o týden později. Nikdo z českých jezdců však pravděpodobně na startu nebude.

Oficiální výsledky:

1. Vouilloz - Klinger (Fr./Peugeot 207 S2000) 2:28:10,8

2. García Ojeda - Barrabes (Šp./Peugeot 207 S2000) -16,3

3. Pech, Uhel (Mitsubishi Lancer EVO IX) -1:56,3

4. Kresta, Gross (Mitsubishi Lancer EVO IX) -2:28,8

5. Casier, Miclotte (Belg./Peugeot 207 S2000) -4:10,8

6. Arazim, Gál (Mitsubishi Lancer EVO IX) -4:16,9

7. Navarra, D'Esposito (It./Fiat Grande Punto S2000) -4:47,7

8. Travaglia, Granai (It./Fiat Grande Punto S2000) -5:44,0

AKTUÁLNĚ - Barum rally ve Zlíně