Přestože jsou amatéři a mají civilní zaměstnání, patří čeští baseballisté k evropské špičce. Jenže ještě nikdy to nedokázali potvrdil ziskem cenného kovu. Letos mají na domácím šampionátu jedinečnou šanci to změnit. Nejdříve ale musejí zdolat Brity, dvojnásobné stříbrném medailisty z kontinentálního šampionátu v letech 1967 a 2007.

„Je to pro nás zápas osudu. Rozhodne se o tom, zda se můžeme v dalších dnech ještě táhnout za vysněným snem, nebo budeme bojovat o čest skrze páté místo,“ uvědomuje si kapitán Petr Zýma důležitost utkání s týmem, který na mistrovství zatím neprohrál.

Český baseballista Filip Smola v zápase ME
Baseballisté padli na ME se Španělskem. Do čtvrtfinále jdou ze druhého místa

Češi nastoupí ke klíčovému utkání na turnaji v den české státnosti. Věří, že tahle symbolika jim pomůže k postupu do semifinále. „Mám symboliku rád. Jsem rád, že je svátek. Lidé si budou moci den užít a přijít večer na baseball. Bude to navíc padesátý zápas, co vedu za rok a půl národní tým. V úterý proti Španělsku jsem zažil třináctou prohru a věřím, že to číslo 13 zůstane co nejdéle,“ poznamenal trenér národního týmu Pavel Chadim.

„Termín je daný Evropskou asociací, která připravuje šampionát dva roky dopředu. Ale mohlo by nám to pomoct v tom, že když budou mít lidé volno, mohli by se zastavit na stadionu nebo v restauracích, kde se bude baseball přenášet, a zafandit. Tak jako když nás na World Baseball Classic sledovalo padesát procent domácností. Kdyby to teď bylo třeba patnáct, bylo by to skvělé,“ podotkl s úsměvem Zýma.

Čeští fanoušci jsou hlučnější než Japonci

Rozhodujícím faktorem by mohlo být domácí prostředí. Organizátoři navýšili pro čtvrtfinále kapacitu stadionu Draků na 2500 míst. V Brně by mělo být vyprodáno. Baseballistům fandí i sportovní celebrity, v ochozech v Ostravě nechyběla oštěpařka Nikola Ogrodníková.

„Je to naprosto ojedinělé. A dokonce bych řekl, že jak jsou to naši fanoušci, tak se to vyrovná těm 45 tisícům japonských. Jsou hlučnější a je cítit, že fandí jen vám. Japonci byli zdvořilí a fandili všem,“ porovnal Chadim atmosféru s World Baseball Classic v Japonsku.

Pavel Chadim vybral hráče pro ME v baseballu
Cíle mají vysoké, ale jsou pokorní. Baseballisté chtějí naplnit medailovou touhu

Dvaapadesátiletý kouč také věřil, že hráčům pomůže i znalost místního hřiště. „Spousta kluků zde hraje v extralize. Je to místo, kde český baseball úspěchy zažíval. Pojďme to nepokazit,“ uzavřel Chadim.