Martin ČervenkaNarozen: 3. srpna 1992
Mateřský klub: Kotlářka Praha
Pozice: catcher
Angažmá v USA: 24. ledna 2009 podepsal jako šestnáctiletý talentovaný hráč neprofesionální smlouvu s týmem MLB Cleveland Indians. Stal se prvním evropským ligovým hráčem, který s tímto týmem podepsal smlouvu, poté ještě zůstal hrát v české extralize. V roce 2011 odehrál část sezony na pozici chytače v nižší americké profesionální soutěži Arizona League za tým Arizona League Indians, jenž patří do organizace Cleveland Indians.

Český hráč byl významnou oporou celého týmu Bowie Baysox – za červenec byl dokonce vyhlášen nejlepším baseballistou celé ligy, když odpálil sedm homerunů. „Určitě jsem rád, že jsem se během sezony dokázal zlepšit nejen na pálce, ale i v poli. Byl to můj nejlepší rok,“ prohlásil Červenka, který strávil v nižších amerických ligách už osm let. Po sedmi letech v organizaci Cleveland Indians byl letos draftován týmem z MLB Baltimore Orioles.

„Celá organizace funguje skvěle. Měli jsme u nás v týmu pár kluků, kteří se dostali do MLB,“ tvrdil Červenka. V Bowie Baysox se ve sledovaných pálkařských statistikách držel mezi nejlepšími. Za celou sezonu si připsal 15 homerunů a pro svůj tým získal 60 bodů, před ním skočili akorát Američan Corban Joseph se 17 homeruny a Aderlin Rodriguez z Dominikánské republiky s 23 homeruny. „Trenéři mě v letošním roce, doufám, chválili a říkali o mně dobré věci. Přesné reporty ale neznám,“ doplnil Červenka.

Také místní média měla o českého hráče zájem více než kdy jindy, například ABC7 Sports o něm natočilo video s titulkem „Stoupající hvězda“. V něm Červenka popisoval, jak se z české extraligy dostal do třetí nejvyšší soutěže USA. O tom, zda se posune do vyšší ligy, nebo dokonce do MLB, zatím jasno nemá. „V tuto chvíli k tomu nemůžu nic říct,“ konstatoval Červenka.

Podle zámořského reportéra Rocha Kubatka, který sleduje Baltimore Orioles, dostane Červenka novou smlouvu. Prý má na to, aby zabojoval o pozici záložního catchera pro hlavní tým na příští sezonu. Zároveň je možné, že Červenka bude nominován do týmu Glendale Desert Dogs v rámci podzimní ligy Arizona Fall. Už teď je však jasné, že se v příštím týdnu nezúčastní reprezentačního turnaje Super6 v Nizozemsku.

Systém baseballových lig v Americe1. Major League Baseball (MLB)
2. Triple A
3. Double A (zde hraje Martin Červenka)
4. High A
5. Single A
6. Short Season
7. Rookie ball
8. Dominican summer league