V nižších soutěžích musí trpělivě bojovat s přesilou a čekat na šanci poskočit zase o úroveň výš. Brzy by se ale jejich počet mohl o něco rozšířit. Do Prahy totiž zamířila jedna z legend neprestižnější americké ligy MLB Orlando Hudson, jenž v současnosti působí jako poradce generálního manažera organizace Arizona Diamondbacks.

Jeho další cesta vedla na kemp nejtalentovanějších českých hráčů v Nymburku. A když se mu mezi mladými nadějemi podaří najít co hledá? „Jsem připravený okamžitě zavolat do USA, aby hráče sledovali,“ tvrdí dvojnásobný zástupce v All-Star týmu zámořské ligy.

Jak se vám zatím líbí v Praze?
Vaše hlavní město je nádherné, ale už zase mrznu. Připomíná mi New York. Rušné místo s výborným jídlem, příjemnými lidmi a tady navíc s bohatou historií. V budoucnu budu chtít určitě přijet s manželkou, rozhodně ale v jiné roční období. Bydlím v Jižní Karolíně a tam je podstatně příjemněji.

V Nymburku by vás mohly zahřát výkony českých hráčů. Co čekáte od kempu talentovaných mladých baseballistů?
Moc se těším, naskýtá se mi první příležitost navázat kontakt s českou baseballovou mládeží. Je jedno, zda je talent z Ameriky, Asie či Evropy. Náš sport se hraje všude stejně, proto jsem velmi zvědavý, zda mě někdo opravdu zaujme. Pokud ano, jsem připravený zavolat skautům a generálním manažerů, aby začali novou naději sledovat.

Máte obrázek o úrovni baseballu v České republice?
V minulém roce jsem zhlédl dvě utkání World Baseball Classic v Mexiku, kde vaše reprezentace nastoupila i proti domácímu týmu. Česku jsem nevěřil, podle sestavy jste neměli mít šanci. A pak jste prohráli s Mexikem pouze 1:2, ve vypjatém závěru jste navíc věhlasnějšího soupeře mohli porazit. V tom spočívá krása baseballu. S vášní a poctivým tréninkem můžete soupeřit s každým. 

Pro organizaci Arizona Diamondbacks působící v Major League vyhledáváte talenty v nižších soutěžích. Kudy vede cesta do nejslavnější ligy?
Hráči musejí být konzistentní. Prokazovat v obrovském množství zápasů formu každý den je velice náročné. Nutností je také zaujmout funkcionáře. Navrhl jsem několik hráčů, jež na sobě tvrdě pracovali, a byl jsem přesvědčen, že na vrcholu chybět nebudou. A MLB nakonec nikdy nehráli. A podobnou situaci jsem zažil i naopak. Někdy je můj pohled na věc úplně jiný, než názor vedení.

Nepreferují spíše domácí hráče?
Myslím, že už tolik ne. Jeden z nejlepších hráčů v historii americké ligy Ichiro Suzuki se dostal do soutěže i z Japonska. Baseball je nyní daleko otevřenější. Bylo by skvělé, kdyby se prosadil také první český hráč. Hlavně pro vaše fanoušky. 

Co by na něj v případě úspěchu čekalo?
Soutěž je splněním dětského snu, něco jako NHL pro české hokejisty. Žijete jako celebrita, cestujete po celé zemi a máte k dispozici vše, co potřebujete. Dostat se na vrchol a hlavně z něj nespadnout, není ale nic jednoduchého. Hrajete přes 162 zápasů jen v základní části a z mého pohledu tak jde o nejtěžší sport na světě. V jiných sportech musíte zabodovat prakticky z každé rány, v baseballu stačí, když odpálíte tři z deseti nadhozů. Zato ale v každém duelu. Pak budete nesmrtelní.

Vy jste se legendou stal. V čem spočívalo vaše tajemství?
Pracoval jsem každý den a sportem neustále žil. Sledoval jsem statistiky, neustále jsem byl připravený na šanci. Odmala jsem svému přání věřil, dřel jsem opravdu tvrdě. To je klíč k úspěchu.

Kterých jste neměl málo…
Mezi své nejvýznamnější individuální úspěchy řadím odpálený hit for the cycle v roce 2009 (odpal na všech metách a home run v jedné hře) a zisk první zlaté rukavice pro nejlepšího defenzivního hráče ligy.

Stýská se vám po sportovní kariéře?
Ne! Už nenastupují žádní mí vrstevníci, mladí navíc dosahují neuvěřitelných výsledků. Hra se velmi proměnila. Se svou současnou prací jsem více než spokojený. Nevysedávám jen v kanceláři a činnost mě opravdu naplňuje.

Ještě tip pro sázkaře. Vyhraje vaše Arizona v příštím roce Světovou sérii?
Cesta bude hodně těžká. Týmy jako Yankees, Red Sox nebo Dodgers mají obrovské finanční prostředky a jsou schopné koupit všechny nejlepší hráče. Naše koncepce je jiná, špičkové hráče si sami vychováváme. V nižších soutěžích máme hráče, kteří budou v budoucnu na vrcholu. Nevím, jestli už letos, ale v příštích letech nás play-off určitě nemine. A Světová série je už vždy o štěstí.