Ačkoliv místní tisk stavěl před utkáním český výběr pouze do role komparsu, ten se vicemistrů Evropy nezalekl a začal aktivně.

Týmu kouče Zdeňka Hummela se navíc dařilo držet zkrátka i Dirka Nowitzkého, největší hvězdu soupeřova týmu a letos nejužitečnějšího hráče zámořské NBA. Jenže v začátku druhé půle vychladly Čechům motory.

Téměř tři minuty nedokázali prostrčit míč soupeřovou obroučkou a Němci snížili na rozdíl dvou bodů. Na konci třetí čtvrtiny se pak skóre srovnalo a favorizovaný tým Německa šel poprvé v utkání do vedení.

„Pro český tým je to sice dobrý výsledek, ale bohužel konec byl nešťastný,“ posteskl si kouč. „Rozhodující bylo, že jsme ve druhém poločase nepokryli souhru Demirela s Nowitzkým a jejich dvojičky.“

Přetahovaná o každý bod vygradovala třináct sekund před koncem, kdy kapitán Ladislav Sokolovský udržel nervy, z trestných hodů srovnal skóre a poslal tým do prodloužení.

Hala, ve které Alois Kaňkovský získal světový titul v cyklistickém omniu výběru Zdeňka Hummela štěstí nepřinesla.

„Chyby v klíčových momentech nás stály výhru, přestože jsme jinak podali velmi slušný výkon. Je to pro nás rána, ale na Litvu budeme zase připravení,“ posteskl si Welsch. Přesto národní výběr ukázal, že dokáže hrát i s prvotřídními celky.

V úterý od 18 hodin má šanci na reparát s celkem Litvy.