Čeští basketbalisté mají jednu zvláštní schopnost. Vždy, když jim v posledních čtyřech letech teklo na velké akci do bot, tak dokázali zvítězit. Kdy jindy, než v dnešním duelu by měli uplatnit nasbírané zkušenosti z uplynulých na úspěchy bohatých let.

Mají k tomu soupeře více než přijatelného. V tradičním čase od 17.30 a na tradičním místě v O2 areně vyzvou na kordy Nizozemsko. Rovněž celek ze země větrných mlýnů na turnaji sbírá jenom prohry. Na rozdíl od českého týmu ale již před turnajem platil za největšího outsidera skupiny.

Čeští basketbalisté podlehli na ME v Praze Srbsku.
Basketbalistům začíná předčasné play-off. Po dvou prohrách mají nůž na krku

Nizozemci se v uplynulých letech na žádné turnajové vrcholy nedostávali. Naposledy startovali na mistrovství Evropy v roce 1989. Od té doby se ocitli v basketbalové nicotě. Stejně jako český tým navíc táhnou na hrbu krosnu proher. Zatímco Lvi čekají na výhru od prvenství na pardubickém turnaji (po něm zaznamenali šest proher), tak Nizozemsko neuspělo se svými soupeři sedmkrát.  

Nebezpečný střelec De Jong

Do pražské skupiny vstoupili Nizozemci zápasem s největším favoritem a Srbsku dlouho brnkali na nervy. Především zásluhou třinácti trojek a individuálního výkonu De Jonga, který dal 28 bodů, se udrželi ve hře více než tři čtvrtiny. Rovněž proti Izraeli začali nadějně. V průběhu střetnutí vedli dvojciferně, ale potom došlo na obvyklý scénář.

„Nizozemci mohou být nebezpeční. Zatím sice stejně jako my nemají výhru a papírově mohou být nejslabší ve skupině, ale jsou to aktivní a běhaví atleti, kteří dobře doskakují,“ všiml si asistent trenéra Jan Pospíšil.

„Z jednotlivců jsou nejvíc při chuti guardi De Jong a Franke, který je po zranění ruky, ale jde o velmi dobrého střelce. A pak je tam rozehrávač Van Der Vuurst. Tyhle tři musíme účinně pokrýt,“ vyhlašuje.

Čeští basketbalisté podlehli na ME v Praze Srbsku.
Dva dny, dva rekordy. EuroBasket přilákal nejvyšší návštěvy v české historii

„Na podkošových pozicích můžeme mít taktickou výhodu, protože tam až na jednoho či dva borce nemají vyložené střelce, a pokud jdou s druhou vlnou, jsou hodně zatažení a naši dlouzí tak nebudou muset být v obraně clon na perimetru tak aktivní. A samozřejmě musíme vládnout na doskoku,” jmenuje Pospíšil klíče k úspěchu.

Pravě v soubojích pod oběma koši předvedli jeho svěřenci dva zápasy jako den a noc. Proti Polsku zcela propadli na útočném doskoku, když soupeři dovolili třináct druhých šancí. Naopak s favorizovaným Srbskem předvedli v této činnosti famózní výkon a tým vedený hvězdným Jokičem dokonce o čtyři přeskákali.

Hrát naplno celý zápas

Na druhou stranu platí, že dominance pod koši nestačí. Češi musí umazávat čárky z kolonky ztrát. S Polskem jich nasekali tucet oproti devíti protivníka. Se Srby přidali další čtyři, za to Balkánci vyrobili jen pět kiksů. Přesto už v tomto utkání svitlo na lepší časy. Ve vítězném druhém poločase spáchali pouhých šest ztrát.

Čeští basketbalisté podlehli na ME v Praze Srbsku.
Martin Peterka: Dělali jsme, co jsme mohli. Srbové ale ukázali extra třídu

„Potřebujeme najít návod na to, jak hrát naplno celých čtyřicet minut a přenést to do nejbližšího utkání, které už musíme vyhrát,” bije na poplach Pospíšil, který ví, že se dá vše zachránit obranou, když se chvíli nedaří střelecky. Jako v obou předchozích utkáních. „Musíme tlačit, tlačit na hráče s míčem, na přihrávku, chodit doskakovat. Pokud je budeme plnit, věřím, že budeme úspěšní."

Český tým má také problémy se starty zápasů. Hlavně Poláky nechal nadechnout, když první čtvrtinu prohrál o jedenáct bodů. „Je to o hlavě, abychom zápas začali dobře, dobře bránili a z toho se odrazili do útoku. V něm jsme dosud větší problémy neměli, ale musíme být plně koncentrovaní a dělat vše naplno,” podotýká asistent trenéra.

A co Satoranský?

Otazník na pokračování: nastoupí klíčový muž Ginzburgova souboru? Tomáš Satoranský i přes narychlé léčené zranění kotníku zariskoval a naskočil do vstupního duelu, naopak Srbsko vynechal. Co proti Nizozemcům?

„Opět se rozhodne až před zápasem. Bude to záležet i dost na Tomášovi a na reálné situaci jeho kotníku,” informoval asistent Pospíšil.

V opačném případě by jeho roli znovu plnili Ondřej Sehnal a Vít Krejčí. V případě jejich utavenosti ale mohou zaskočit i jiní, jako Vojtěch Hruban nebo Jaromír Bohačík. I když ani on ještě není po nemoci v optimální formě.

Tomáš Satoranský (vpravo)
Glosa Zdeňka Zamastila: Na půl plynu Saty týmu nepomůže

Čeští basketbalisté si zadělali prohrou s Polskem na problémy nejen v souvislosti s postupem. Místo vyvolání basketbalového šílenství v České republice, podobně jako při čínské krasojízdě, zaseli mezi fanoušky rozpaky. Výborným výkonem ve druhém poločase proti Srbsku si je vrátili na svou stranu, ale je jisté, že O2 arena dnes vyprodaná nebude.

O vstupenky na Polsko a hvězdné Srbsko byl zájem dlouho před startem šampionátu. Nizozemsko už tolik neláká, navíc Čechům se nedaří.

„Budeme rádi za každého, kdo přijde. Kulisa v sobotu proti Srbům byla naprosto neuvěřitelná, a jestli se říká, že fanoušci jsou šestým hráčem, tak tady to byl i sedmý. Donutili nás k tomu, abychom nakopli comeback ve druhé půlce,” stále ještě zůstává plný dojmů ze druhé půle s patnácti tisíci fanoušky v zádech asistent kouče.