„Už to máme trochu předjednané,“ prozrazuje Miroslav Jansta, dlouholetý šéf České basketbalové federace. Samozřejmě by nešlo o organizování celého turnaje, to by bylo příliš velké sousto, ale hostit jednu základní skupinu by prý mělo být reálné. „Budou na to potřeba finance a zázemí plus samozřejmě silný český tým,“ dodává Jansta.

Česko má v pořádání sportovních akcí dobrou pověst. To se týká i basketbalu: před deseti lety se tu konal světový šampionát žen (vyšperkovaný stříbrem domácího týmu), za rok přivítá Praha jednu ze skupin mužského Eura. Ale mistrovství světa je jiná kategorie, jde o jeden z nejsledovanějších sportovních turnajů planety.

Masivní náklady 

„Vypadá to, že MS v roce 2027 se bude konat v Evropě, i když rozhodovat se o tom bude až za tři roky. Mělo by být osm pořadatelských měst,“ říká Jansta. Jeho cílem je, aby jedno z nich bylo v Česku. Vedení mezinárodní federace FIBA má představu, že by se hrálo na větších stadionech, především fotbalových, se zataženou střechou.

To samozřejmě znamená masivní náklady. „Výdaje jsou ohromné,“ ví Jansta. I proto se jde cestou pořádání ve více státech, málokdo si dnes troufne hostit tak obří akci sám. Čína, kde se šampionát konal loni, je (nejen) v tomto směru výjimkou.

Národní tým vedený Tomášem Satoranským skončil v Číně na skvělém šestém místě a probudil nebývalý zájem fanoušků. A nejen jejich, ozývají se i firmy. „Myslím, že ještě seženeme dva tři nové silné partnery,“ věří Jansta, podle nějž je teď shánění financí pro basket přece jen snadnější.

Peněz je však potřeba víc než dost. „Přestože nám dal stát na pořádání Eura 77 milionů, což stojí jen licence, musíme sehnat dalších 65 milionů,“ popisuje Jansta.

Opory stárnou

Zbývá ještě sportovní stránka: čím silnější tým, tím větší šance na úspěch při volbě. Za sedm let bude třeba Satoranskému 35 let, podobně na tom budou i další současné opory nároďáku. „Je to daleko, uvidíme, jak na tom tou dobou budu,“ směje se kapitán Vojtěch Hruban, dnes třicetiletý. „Ale hrát mistrovství světa doma by bylo úžasné.“

Podaří se v nejbližších letech okysličit národní tým přívalem nových talentů?