V Číně se basketbalový svátek uskuteční vůbec poprvé. Při volbě v Tokiu před třemi lety Čína získala čtrnáct hlasů a porazila tak Filipíny, které obdržely hlasů sedm. Kromě dějiště se šampionát zapíše do historie i dalším primátem. Poprvé se na něm představí 32 týmů, doposud na mistrovství světa bojovalo o zlato čtyřiadvacet basketbalových celků.

Rekordní počet týmů bude rozděleno do osmi skupin. Z každé základní skupiny postoupí do osmifinálové dva nejlepší, osm elitních celků si následně zajistí play-off.

S rozšířením počtu týmů museli organizátoři zajistit pro šampionát i více měst, v Číně se fanoušci dočkají basketbalových zápasů hned v osmi: Pekingu, Nan-ťingu, Wu-chanu, Su-čou, Šen-čenu,, Kuang-čou, Fo-šanu a Tung-kuanu.

A jak tomu bylo už při olympijských hrách v Pekingu, Čína počítá i v případě basketbalového svátku s velkolepým pojetím této prestižní akce. „Určitě se budeme snažit připravit pro fanoušky velký turnaj,“ uvedl někdejší čínský pivot Jao Ming.

Na basketbalový svátek se také musí poprvé čekat pět let namísto obvyklých čtyř. Důvod? Změnil se totiž systém kvalifikace, která se hraje i během klubové sezony.

Češi a historický postup

Tentokrát si na mistrovství světa zahrají i čeští basketbalisté, a to poprvé v samostatné historii. Naposledy na mistrovství světa startovalo v roce 1982 tehdejší Československo. Čeští borci si definitivně účast zajistili v polovině října výhrou 85:80 v Bosně a Hercegovině. I když druhá fáze kvalifikace ještě nekončí, čtyři kola před konce získali jistotu, že ve skupině K už nemohou přijít o jedno ze tří postupových míst.

Čeští basketbalisté zvládli už první fázi kvalifikace skvěle. Svou skupinu ovládli a do té další si přinesli pět výher ze šesti zápasů. Svěřenci trenéra Ronena Ginzburga ji tak zahájili na druhém místě s dvoubodovým náskokem na Rusko, na suverénní Francii Češi ztráceli bod. „Jsem na tým pyšný. Máme dobrou pozici a musíme v tom pokračovat i v další fázi,“ řekl kouč české reprezentace.

Ve druhé fázi kvalifikace pak byly čtyři skupiny po šesti týmech. Čechy letos v září, na přelomu listopadu a prosince a v únoru 2019 čeká vždy jeden domácí a jeden venkovní zápas (s Ruskem, Francií, Bosnou a Hercegovinou).

Satoranský i Veselý

V září proti Rusku a Bosně a Hercegovině se Češi mohli spolehnout i na své dvě největší opory. Pomoc přislíbil jak jediný Čech v zámořské NBA Tomáš Satoranský, tak důležité „ano“ řekla i hvězda tureckého Fenerbahce Jan Veselý.

„Jsem z této zprávy šťastný, je to skvělé pro národní tým. Důležité je, aby i ostatní hráli a pracovali stále tak dobře,“ uvedl k zápasu s Ruskem, který se odehrál 13. září v Pardubicích, trenér Ginzburg.

V Číně na vrcholném turnaji se představí dvanáct evropských celků, které doplní dvacet z dalších kontinentů. Obhájci titulu Američané přitom jistotu účasti nemají, zato domácí Čína coby pořadatel ano.

Basketbalisté USA v roce 2014 na turnaji ve Španělsku ve finále porazili Srbsko. Bronz získala Francie.

O pořadatelství mistrovství světa v roce 2023 se uchází Německo, jeho soupeřem by mělo být Turecko.