A co takový basketbal? Jistě, ženský tým BLK Slavia Praha působí v nejvyšší soutěži, ale mužský basket v sešívaném provedení zkrachoval. Ještě v 90. letech slávisté hráli v NBL, pak ovšem nastal postupný sešup až do pralesa (konkrétně do pražské 2. třídy) a konec činnosti.

Blýská se teď na lepší časy? Zdá se, že ano. Basketbalisté Slavie Praha se totiž vracejí na tuzemskou mapu, dokonce hned do první ligy, tedy druhé nejvyšší soutěže. Nejnovější přírůstek do slávistické „rodinky“ se přitom netají poměrně smělými ambicemi. Najde si místo na přeplněném pražském trhu se sportovními atrakcemi?

Fanoušci z fotbalu

„Počet sledujících fotbalovou Slavii na facebooku je 120 tisíc, počet sledujících basketbalový Nymburk je šest tisíc. To je ten potenciál. Zbytek je tvrdá marketingová práce a my na tom budeme v rámci velké Slavie spolupracovat,“ říká Marian Pagáč, šéf nového klubu a zároveň generální manažer koncernu Nilfisk.

Podle Pagáče můžou z popularity sešívané značky a zázemí v Edenu těžit i basketbalisté. V plánu je třeba hrát vybrané mače v návaznosti na domácí zápasy fotbalistů a přilákat tak fanoušky od kolegů v kopačkách i pod bezedné koše. Cílem je dostat se v první sezoně na průměr přes 500 diváků na utkání. Poměrně smělá meta…

„Není to jen o fotbale. Budeme se v pátečních zápasech střídat s futsalem a podobně. Už jsme to sondovali a fanoušci nám dají šanci. My v byznysu říkáme: prodat zákazníkovi výrobek poprvé je jednoduché, ale prodat mu ho podruhé už vyžaduje, aby produkt fungoval, byl tam kvalitní servis a zákazník byl spokojen. Když bude divák spokojen, přijde znovu,“ míní Pagáč.

Plány na postup

Jak to ale bude vypadat přímo na palubovce? Slavia získala licenci na první ligu od Basketu Košíře a převzala i jeho kádr. V mládežnických kategoriích zase navázala úzkou spolupráci s úspěšnou Basketbalovou školou Tygři Praha. O talentovanou základnu by tak mělo být postaráno.

V srpnu má do první přípravy naskočit 25 hráčů, včetně mladíků z tygří líhně. Všemu bude v roli trenéra šéfovat Pavel Beneš, bývalý reprezentant a také asistent kouče národního týmu Ronena Ginzburga.

Šéf nově vzniklého klubu se netají tím, že chce Slavii v dohledné době dostat do nejvyšší soutěže, i když hned v první sezoně to zřejmě nebude. „Trenér tvrdí, že nemáme až tak špatný kádr, jen musíme něco doladit. Možná se mě ale jen snaží uklidnit,“ směje se Pagáč.

I v této oblasti komplikuje život koronavirus. Nikdo neví, jak se bude vyvíjet ekonomická situace. Dá se očekávat, že pod českými koši nastoupí méně cizinců než dřív (to platí hlavně o Američanech), což vede k tomu, že smlouvy v NBL nyní podepisují i domácí basketbalisté, kteří by jinak hráli pouze v první lize.

Ve Slavii věří, že všechny strázně překonají. „Chceme klub stavět krok za krokem. Toto nemá být projekt na tři roky,“ uzavírá Pagáč.