Kooperativa NBL vstupuje do speciální sezony. Basketbal slaví sto let v Československu, a tak má i liga pod vysokými koši působit reprezentantivně. „Bude to stát za to,“ slíbil sportovní ředitel Šimon Sedlařík.

Opava, Děčín, Ústí nad Labem, Nymburk, Ostrava, Pardubice, Brno, Písek, USK Praha, Slavia Praha, Olomoucko, Kolín.

Z utkání předkola play off BC Kolín - USK Praha (96:102)
Kolín v průšvihu. Hráčům dluží peníze, manažer přiznal finanční problémy

Dvanáct klubů z jedenácti měst se v dlouhé sezoně popere o nejcennější basketbalovou trofej na českém území. „Ligu máme stabilizovanou, finanční zdraví basketbalu není špatné. Bez podpory municipalit to ale nejde,“ konstatoval Tomáš Kotrč, předseda Asociace ligových klubů.

Problémy v Kolíně a Olomouci

Nejméně do zpěvu bylo v uplynulých dnech funkcionářům v Olomouci a Kolíně. Oba kluby totiž řešila arbitrážní komise.

Důvod? Finanční problémy. „Arbitrážní komise České basketbalové federace získala status rozhodčího soudu. V takových případech jedná rychle, levně a přináší to účinný výsledek,“ přiblížil Kotrč.

Připomeňte si nadšení v Opavě:

Podle informací Deníku se Olomoucko a Kolín zdráhaly platit za vše, co bylo předmětem smluv. Nešlo přitom o sumy, které by fanouškům vyrazily dech. Nešlo o miliony. Basketbal až na pár výjimek svoje hráče nerozmazluje. Nakonec by vše měly vyřešit splátkové kalendáře.

Všechno zlé je pro něco dobré. „Do budoucna nám to pomůže v edukaci,“ zmínil Kotrč.

Stejný formát se změnou ve finále

Fanoušci se pro nadcházející sezonu mohou těšit na několik novinek. Mezi elitu poprvé naskočí basketbalisté Písku, na tuzemské palubovky (a do Nymburka) se vrací reprezentační opora Jaromír Bohačík

Největší změnou je formát finále play-off. Série se protáhne, k titulu bude třeba vyhrát čtyři zápasy.

Basketbalisté USA skončili na mistrovství světa bez medaile.
Fiasko. Basketbalisté USA jsou opět bez medaile. Historický titul slaví Němci

Další změny (rozšiřování soutěže nebo naopak její uzavření) nejsou na pořadu dne. „Po sezoně se o tom určitě budeme bavit, ale baráž nám ukázala, že je nastavení ligy v pořádku," uvedl Sedlařík. "Řekl bych, že rozšiřování v současné situaci nepřichází v úvahu,“ dodal Kotrč.

NBL startuje v sobotu 23. září, vítěze určí play-off, které se může protáhnout až do začátku června.

Cizinci na soupiskách
Před startem soutěže čítají soupisky klubů dohromady 164 hráčů, z toho 38 cizinců. Suverénně nejvíce má americkou státní příslušnost - 28. Federace dále eviduje sedm Slováků, jednoho Chorvata, jednoho Srba a jednoho Litevce.