Rusové zároveň přímo postoupili na olympijské hry, zatímco Španělé měli účast v Pekingu jistou coby mistři světa. O druhé postupové místo se utkají v neděli Litevci s Řeky, poražený bude hrát dodatečný kvalifikační turnaj.

V prvním semifinále se před 16.000 diváky ve vyprodaném hledišti odehrála repríza loňského finále mistrovství světa, ve kterém tehdy v Japonsku zvítězili bezpečně Španělé 70:47. Také v osmifinálové skupině ve Španělsku byli výrazně lepší domácí hráči (70:56), ale boj o finále byl dramatický až do posledních sekund.

Řekové pouhý den po nevídaném zmrtvýchvstání proti Slovincům sahali proti odpočatějším Španělům do poslední chvíle po vítězství, byť ve druhé čtvrtině prohrávali už o 11 bodů. V nervózním duelu, který ve druhém poločase poznamenaly i šarvátky, pak Řekové vedli v poslední přestávce o bod a až na začátku poslední minuty se domácím podařilo odskočit na 76:70.

Zbytek zápasu byl taktickou bitvou, při které možná rozhodující akci pro případný zvrat pokazil Řekům Theodoros Papalukas, jenž se dopustil zbytečné ztráty míče za stavu 76:80 pouhých 18 sekund před koncem. Vítězství Španělů vzápětí posvětil ze šestek Carlos Navarro. Ten byl s 23 body společně s hvězdným Pauem Gasolem nejlepším střelcem vítězů, v řeckém dresu dal Vasileios Spanulis ještě o bod víc.

Rusové slaví návrat na výsluní, protože dnes hráli semifinále poprvé po deseti letech a ve finále byli naposledy v roce 1993, kdy podlehli Německu. Zatím poslední titul získal někdejší Sovětský svaz v roce 1985.

Do finále posunul vyrovnanější ruský kádr především Andrej Kirilenko. Pivot Utahu Jazz v NBA dal 29 bodů a doskočil osm míčů. Od první prohry na turnaji neuchránil Litevce ani autor 30 bodů Ramunas Šiškauskas, který byl proti soupeři příliš osamocen.