Opava vstoupila do utkání ospale a nechala si soupeře odskočit na sedm bodů. Změna k lepšímu začala přicházet od šesté minuty, kdy se z perimetru trefil Dokoupil. Nakonec první desetiminutovka skončila vítězstvím Slezanů. Skóre na stranu domácích překlopil dvěma proměněnými šestkami Ladislav Sokolovský.

Druhé hrací období se hrálo pod taktovkou Opavských. Nejdříve potrestal špatnou rozehrávku soupeře Gniadek, následně se sice pod košem neprosadil Blažek, míč byl ale domácími doskočen, následně vyhozen a Sokolovského a kapitán Slezanů mířil z trojkové distance přesně.

Po přestávce vykouzlil trojkou Blažek a zdálo se, že domácí se nadechují k trháku. V této fázi zápasu ale Kolín držel ve hře Horák, díky němu zůstávalo Farfallino ve hře. Hostující stratég Predrag Benaček vsadil na kombinovanou obranu, a ta jak se ukázalo, slavila úspěch. Favorit nemohl najít recept, snažil se prosazovat střelami z perimetru, ale v této disciplíně se mu příliš nevedlo.

Ve čtvrté čtvrtině se nejdříve prosadil Klečka, jenomže kontroloval trojkou Ličartovského. Opavané v této fázi tápali střelecky, když se z trestných hodů dvakrát trefil Sýkora, Kolín najednou vedl. Začal boj o každý míč. Důležitou trojku na konci časového limitu trefil Mitchell. Za stavu 67:67 si ale i tento americký rozehrávač vybral slabší chvilku. Necelé tři vteřiny vedl Kolín o bod. Faulován byl Šiřina. Bohužel ani jednu ze dvou šestek neproměnil a bylo jasné, že Opava se tentokrát z vítězství radovat nebude.

Prostějov v duelu o druhém místo sestřelil v závěru Pardubice

Basketbaloví Orli opět ukázali jak nedobytné je jejich hnízdo. V neděli večer se o úspěch na prostějovské palubovce snažily Pardubice, ale ani přes poločasové vedení na výhru nedosáhly. Hanáci nakonec vyhráli jasným výsledkem 94:74.

Vítězství o dvacet bodů však úplně neodpovídá průběhu hry. V první čtvrtině se domácím vůbec nedařilo. Pardubice se okamžitě dostaly do vedení, a to postupně navyšovaly. Sanders s Příhonským dělali Orlům značné problémy. Prostějovské manko se vyšplhalo až na osm bodů. Cholevovi svěřenci se však snažili nepříznivý vývoj zlomit a především díky Markovi prohráli úvodní část jen o šest bodů.

Ani druhá desetiminutovka se nevyvíjela pro Hanáky příliš dobře. Sanders přidal další trojku a brzy se Pardubice odpoutaly až o dvanáct bodů. S tím se nechtěl smířit Pavel Slezák, který svými trefami nabudil domácí k obratu. Švrdlík s Pandulou pak stáhli manko na pouhé tři body, ale závěr patřil Příhonskému, který stanovil poločasový výsledek 36:41.

„Myslím si, že první půle, když jsme my vedli až o dvanáct bodů, nebyla obrazem tohoto zápasu. Oba týmy vstoupily do utkání s malou energií, nebyla tam rychlost. My jsme měli trošku navrch, ale dalo se očekávat, že domácí vstoupí do druhé půle s větší agresivitou," řekl kouč hostů Dušan Bohunický.

S hrou svých svěřenců nemohl být spokojený domácí trenér Zbyněk Choleva: „První půlka byla taková rozjezdová, oťukávající. Takhle se ale proti Pardubicím hrát nedá."

Prostějov přepnul na vyšší obrátky

Po změně stran přišla rapidní proměna prostějovské hry. Cholevovi hráči dali za první poločas šestatřicet bodů a jen za třetí čtvrtinu jich nasázeli čtyřiatřicet. Orly táhlo duo Pandula Slezák, které proměňovalo téměř vše. Naopak hostům začaly docházet síly. Ondřej Kohout srovnal na 52:52 a vzápětí poslal Hanáky do vedení Slezák. Jeho dvě trojky podporované přesnou střelbou Švrdlíka a Bohačíka vytvořily Prostějovu desetibodový odstup.

Do poslední části vstupovali domácí za stavu 70:58, ale Pardubice chtěly ještě drama. Nelson vykřesal pro své mužstvo naději, ale jen na krátko. Švrdlík, Marko a Slezák začali bojovat o dvacetibodový náskok, a ten se jim také podařil. Unavení hosté nedokázali vzdorovat útočným vlnám domácích a nakonec museli kapitulovat. Prostějov zvítězil 94:74.

„Do zápasu jsme vstupovali s jasným cílem, být lepší ve vnitřním prostoru a tady jsme propadli. Naše hra stojí a padá na hře podkošových hráčů, což se nám potvrdilo. Nejsem absolutně spokojen se hrou ve vnitřním pásmu. Udělali jsme moc chyb," kroutil hlavou trenér Bohunický.

„Nás paradoxně poločasová prohra nakopla a pomohla nám zvýšit obrátky. Uvědomili jsme si, že chceme vyhrát. Zrychlili jsme, zlepšili se ve všech činnostech. Když jsme pak šli do vedení, tak už jsme využili domácího prostředí. Pardubice se naopak propadaly. Jsem rád za druhý poločas a za vítězství. Jasný stav ale není úplně obrazem hry," přiznal Zbyněk Choleva.

Basketbalová Mattoni liga mužů - 15. kolo:

Jindřichův Hradec - Děčín 73:85 (10:23, 26:50, 43:70)
Nejvíce bodů: Novák 16, Ringgold 13, Tracey 11 - Houška 14, Landa a Vyoral po 13, Bartoň 12, Stria 10. Rozhodčí: Vyklický, Lukeš, Linhart. Trestné hody: 27/22 - 19/15. Fauly: 22:26. Trojky: 5:10.

Opava - Kolín 67:69 (21:20, 40:35, 58:52)
Nejvíce bodů: Sokolovský 16, Blažek 11, Šiřina a Gniadek po 10 - Horák 12, Zuzák, Machač a Mitchell po 11, Field 10. Rozhodčí: Kučera, Kurz, Holubek. Trestné hody: 14/10 - 20/12. Fauly: 20:20. Trojky: 7:7.

Brno - USK Praha 63:87 (13:22, 29:44, 44:62)
Nejvíce bodů: Marič 15, Cvetinovič 14, Šiška a Zachrla po 10 - Mareš 19, Chán 12, Šotnar a Slavík po 11. Rozhodčí: Hruša, Kapl, Remenec. Trestné hody: 28/18 - 17/10. Fauly: 23:26. Trojky: 3:9.

Svitavy - Ostrava 66:69 (13:23, 33:34, 49:53)
Nejvíce bodů: Kornowski 17, Kyles 16, Jelínek 14 - Ruach 16, Jurečka a Willman po 11. Rozhodčí: Hošek, Matějek, Heinrich. Trestné hody: 18/9 - 8/4. Fauly: 17:19. Trojky: 3:9.

Prostějov - Pardubice 94:74 (15:21, 36:41, 70:58)
Nejvíce bodů: Slezák 22, Švrdlík 18, Marko 14, Pandula 12 - Sanders, Nelson a Bohačík po 12, Peterka 10. Rozhodčí: Paulík, Matějek, Kapaňa. Fauly: 16:23. Trestné hody: 28/21 - 7/6. Trojky: 7:6.

1. Nymburk 6 6 0 549:352 100,0
2. Prostějov 15 11 4 1209:1055 73,3
3. Děčín 13 9 4 1060:964 69,2
4. Pardubice 14 9 5 1159:1074 64,3
5. Opava 14 8 6 1142:1073 57,1
6. Ústí nad Labem 14 8 6 1065:1095 57,1
7. Ostrava 14 7 7 1119:1124 50,0
8. USK Praha 14 6 8 1082:1120 42,9