„Nikdy jsem ho nelitovala a ani mě nenapadlo, že bych kvůli dítěti měla skončit. Věděla jsem, že mám okolo sebe lidi, kteří mi pomohou,“ děkuje maminka ročního Daniela, která jako kapitánka vedla sedm měsíců po porodu národní tým do bojů na  evropském šampionátu.

Daniel je, zdá se, živé dítě. Nechá vás odpočinout?
Určitě ne dostatečně. Mám zdravotní problémy, člověk je starší, jedenáct let ve vrcholovém basketbalu se na něm podepsalo. Nespím osm hodin v kuse, jak by bylo ideální. Přestávka, kdy se vzbudím a dávám mu najíst, rytmus rozhodí. Nejdůležitější pro mě je se přizpůsobovat jeho potřebám a snažit se mu vyhovět, i když je to na můj úkor. Jsem máma, takhle        to zkrátka funguje.

Nenapadla vás tedy v minulých měsících věta: „házet na koš už nedává smysl“?
Uvědomuji si priority. Dítě mám na prvním místě a prohraný zápas už pro mě není konec světa.

Přesto těch odlišností od běžné výchovy musí být dost.
Režim vrcholového sportovce znamená dvoufázový trénink a tři dny za dva týdny mimo domov. Musela jsem se s tím srovnávat. Když jsem ale viděla, jak všechno bere malej, který má okolo sebe milující lidi… Nebyl pro mě problém na chvíli odejít a vrátit se. Když jdu na basket, zamává mi, když přicházím, směje se.

Stále se usmíváte. Taková jste mně dříve nepřišla.
Daneček nám přináší velikou radost, jak je šikovný. Člověk úplně přehodnotí život a sebe odsune na vedlejší kolej. Ten človíček je pro něj nejdůležitější. Už nemá tolik času přemýšlet o sobě, což je pro jeho dobro. Když celý den uvažujete o tom, co si vezmete na sebe… Přijde mi to povrchní. Jsem ráda za tuhle zkušenost, rozvíjí mě, že se mohu starat o druhého.

Cítíte se díky synovi silnější?
Rozhodně. Dítě ženu posílí. To, že ho musí odnosit, bolest při porodu i návrat do vrcholové formy…

Jak brzy po porodu jste zvažovala návrat na palubovky?
Věděla jsem, že chci dodržet šestinedělí, a pak už bude záležet na mém těle.  V USK jsem měla k dispozici atletického trenéra Aleše Kaplana. Bylo to sice pozvolné, všechno šlo ale tak, jak mělo.

Vybavíte si pocity po prvním tréninku?
Nejprve jsem posilovala vnitřní svaly, které byly nejvíce zasažené v těhotenství a při porodu. Tři měsíce trvalo, než jsem začala běhat.

Trenérka Hejková působí přísně. Jak se staví k maminkám?
Paní trenérka má ráda děti, vždycky se rozzáří, když se nějaký prcek objeví. Poté, co jsem jí řekla, že jsem těhotná, byla její reakce moc milá. Nevěděla jsem, do čeho jdu, samotnou mě překvapila. Je přísná, ale její lidská stránka je skvělá.

Máte hodně úlev v tréninku?
Vlastně žádné. Když se ale objeví nějaká bolest, na tré-nink nejdu a dám si pauzu.

Co spoluhráčky, jsou jako tety?
Daneček má jednu tetu jasnou a tou je ségra. Když přijdeme do haly, tak se na něj všichni sesypou. Díky tomu je otrkaný a nevadí mu, když je mezi lidmi.

Vidíte v něm basketbalistu?
Daneček má hokejku i basketbalový míč. Budeme se snažit, aby se hlavně hýbal, to je pro dítě důležité. Třeba nepůjde o sportovního človíčka a bude hrát třeba na kytaru. Uvidíme.

Patříte mezi poslední hrající české vicemistryně světa. Po porodu se stále spekulovalo, kdy nastoupíte, blížil se evropský šampionát. Vnímala jste víru, že spasíte tým?
(směje se) Jeden hráč toho v kolektivním sportu moc neudělá. Může pomoci, ale vždy jde o tým. Jak si spolu všichni sednou. Tlak jsem necítila. Je ale hezké, že se        o mně takhle mluvilo.

Článků o vašem návratu  i formě nebylo málo…
Pokud se zpětně podívám na šampionát, jsem přesvědčená, že kdybych na něm nestartovala, nebude výsledek rozdílný. Všichni se upínali         k jedné věci: není úplně obvyklé, že se holka po dítěti tak rychle vrátí.

Než jste otěhotněla, tak jste měla nakročeno do zámoří. Teď už myslíte pouze na USK?
Nikdy neříkej nikdy. Uvidíme, co přinese život. Jsem otevřená všemu, bude záležet na zdravíozO a výkonnosti. Plány mám stále vysoké.

Kateřina Elhotová
● Česká basketbalistka se narodila se 14. října 1989 v Praze.

● Na Letních olympijských hrách v Pekingu 2008 obsadila s reprezentací 7. místo.

● Dva roky na to dosáhla na stříbrnou medaili z mistrovství světa.

● S USK Praha slavila v sezoně 2014/15 triumf v Evropské lize.