České basketbalistky porazily v prvním ze dvou přípravných utkání před mistrovstvím světa v Brně Bělorusko jednoznačně 75:55. Rozhodující patnáctibodový náskok získaly už v prvním poločase díky dobré obraně. Nejlepší střelkyní českého týmu byla Eva Vítečková se 17 body.

„Bělorusko předvedlo tvrdý basketbal s velmi důraznou hrou v obraně. Zvládli jsme i to, že jsme síly rozložili na celou dvanáctku. Z tohoto pohledu jsem s výsledkem spokojen,“ uvedl trenér Lubor Blažek.

Poprvé a naposledy vedly běloruské basketbalistky hned v první minutě 2:0. Následnou šňůrou deseti bodů po rychlých protiútocích české hráčky skóre rychle otočily a postupně zvyšovaly svůj náskok.

Velký podíl na zvratu měla přesnější střelba pod košem a také podstatně lepší doskakování. Nejvíce míčů z českých hráček – šest – posbírala pivotka Kulichová, která se nedávno vrátila na palubovky po dlouhém zranění. Podstatně méně už byla úspěšná v koncovce – vstřelila jen tři body. Velmi dobrý výkon odvedla další pivotka Večeřová, jež ke 13 bodům přidala pět doskoků.

„Vyzdvihl bych naši dobrou hru v obraně, rychle jsme se vraceli,“ řekl Blažek, ale na hře svých svěřenkyň našel i chyby. Ve druhém poločase se postupně podařilo Běloruskám snížit náskok až na rozdíl sedmi bodů. „V tuto chvíli jsme měli hluché okamžiky. Nevěděli jsme jak do zóny, hráli jsme bez pohybu a zájmu. Soupeřky toho využily. Ale rychle jsme se z této krize dostali,“ uvedl Blažek, jenž v pátek zúží kádr o dvě hráčky.

Odveta s Běloruskem se uskuteční ve čtvrtek od 18 hodin opět v Brně.