Zlepšená hra v závěrečné čtvrtině utkání zajistila basketbalistkám Gambrinusu Sika Brno první vítězství v letošní Evropské lize ve francouzském Villeneuve d' Ascq nad nováčkem soutěže ESB Lille v poměru 67:63.

Divokou přestřelku připomínal začátek utkání. Po koši Kulichové a trojce Vítečkové získaly favorizované Brňanky snadno vedení 5:0. Jejich hra se ale potom zcela zasekla, jedna nepřesnost střídala druhou.

Chyby v obraně doplňovaly lehké ztráty míče i nepřesná koncovka. Domácí basketbalistky pohotově všechny nabídky soupeřek využily je třináctibodové šňů­ře.

Do tempa se Brňanky dostávaly jen pomalu, přesto stačily do konce první čtvrtiny snížit na rozdíl pouhých čtyř bodů. Ve druhé čtvrtině už Brňanky převzaly více iniciativy. Začaly přesněji kombinovat a také zlepšily defenzívu. Do poločasové přestávky získaly po trojkách Vítečkové a Horákové v poslední minutě slibný sedmibodový náskok.

Jenže ve třetí čtvrtině se opět vrátila hra basketbalistek Gambrinusu do hodně ustrašeného výkonu a ve 31. minutě dokonce tým Lille naposledy v utkání vedl rozdílem jednoho bodu 50:49.

Do hry se v brněnském týmu zapojila i africká basketbalistka Maiga-Baová, která se po úmrtí matky připojila až ve Francii ke svým spoluhráčkám. Více už ale zkušenější hráčky Brna svým soupeřkám nepovolily.

USK přejel Valencii

Výtečný výkon ve druhém poločase přinesl basketbalistkám USK Praha premiérové vítězství v Evropské lize. Pražanky vedené řeckou střelkyní Evanthií Maltisovou porazily ve skupině C doma španělskou Valencii 87:72.

České vicemistryně přitom ještě v poločase ztrácely dva body. Poté však soupeřky přehrály a dokráčely v poklidu k patnáctibodovému vítězství.

„Byla to hra obran, měly jsme i štěstí, protože jim to tam přestalo padat,“ řekla v rozhovoru pro Českou televizi domácí Markéta Bednářová.

Hráčky tak odčinily úvodní prohru 62:78 ze hřiště francouzského Hainautu. V dresu hostujícího celku musely neúspěch překousnout i dvě české reprezentantky Jana Veselá a Ivana Večeřová.