„Pocity jsou hodně smíšené,“ přiznal David Schweiner. „Jsem rád, že porážky přišly až dneska, mohly přijít už ve skupině a nemuseli jsme se z ní vůbec dostat, což by v téhle konkurenci vzhledem k dalším turnajům mohl být problém,“ vysvětlil.

Medaile na nejlepší český pár po třech stříbrech v řadě za sebou letos nezbyla, stejně jako při jejich prvním startu pod vysokou pecí v roce 2018. „Před turnajem bychom čtvrté místo brali všema deseti. Vezeme si spoustu bodů do olympijské kvalifikace. Ale to, že jsme publiku, nám, našim trenérům, rodinám a kamarádům nenadělili medaili, nás samozřejmě mrzí,“ neskrýval zklamání David Schweiner.

J&T Ostrava Beach Pro, osmifinále ženy: Barbora Hermannová (CZE), Marie-Sára Štochlová (CZE) - Anouk Vergé-Dépré (SUI), Joana Mäder (SUI), 3. června 2023 v Ostravě.
S rodnou Ostravou se rozloučila prohrou, ale depresi Hermannová nemá

Od začátku zápasu o konečné umístění na své americké soupeře, které v základní fázi turnaje porazili bez ztráty setu, ztráceli. „Já věřil, že pokud navážeme na výkony z předchozích dnů, tak bychom měli velkou šanci na medaili. Ale to se nám bohužel nepovedlo, naopak Američané oproti zápasu ve skupině předvedli výrazně lepší výkon, byli na nás dobře připraveni a zasloužili si vyhrát,“ sportovně uznal Ondřej Perušič sílu protivníka, který vzešel z kvalifikace.

„Měli jsme o dost horší ztrátu i o hodně horší příjem, což pramenilo z jejich trochu lepšího servisu. Prostě zahráli líp, zatleskáme jim a příště jim snad dáme na budku,“ slíbil dvoumetrový David Schweiner odvetu.

Teď nohy nahoru

„Platí, že na téhle úrovni stejně tak můžete dokráčet do semifinále jako vypadnout ve skupině. Vidíme, kolik týmů z nejlepší světové desítky se vůbec neprokousalo do play-off,“ upozornil Perušič, že řada medailistů z velkých akcí ztroskotala v ostravské kvalifikaci nebo v základní skupině.

„S větším odstupem budeme turnaj hodnotit pozitivně, bylo pro nás úžasné se popáté v řadě představit divákům na centrkurtu i v neděli. Už teď se trochu děsím té tiskové konference příští rok, protože jestli po pěti semifinále nebudou ta očekávání vysoká, tak už nevím,“ žertoval Ondřej Perušič s novináři. „Ale mrzí a bolí, že jsme v neděli nedokázali ani jeden zápas vyhrát a organizátorům a všem, kdo se na tom úžasném turnaji podíleli, tu medaili doručit,“ rozloučili se český pár s Ostravou.

Zápas Zlaté evropské ligy volejbalistek 3. června 2023 v hale OU v Ostravě Česko - Rumunsko 1:3 (-17, 15, -18, -18).
Útok českých volebalistek ztroskotal na rumunském bloku, získaly jen set

Co mají oba dlouháni v plánu teď? „Nohy nahoru a ležet,“ naznačil David Schweiner největší přání. Nejspíš se jim nesplní, oba se už za dva dny i s Jakubem Šépkou a Tadeášem Trousilem vydají na kontinentální kvalifikaci do Budapešti, aby pomohli dostat do hry o olympijskou Paříž 2024 další český pár.

Vikingové ze severu Anders Mol a Christian Sørum, kteří v současnosti vládnou světovému žebříčku, obhájili v Ostravě loňské zlato. V letošním finále porazili Cherifa s Ahmedem z Kataru 2:1 (15, -19, 12). Turnaj vyhráli už potřetí, poprvé se jim to podařílo v roce 2019.

V kateogrii žen získaly bronz Kanaďanky Melissa a Brandie, když v utkání o 3. místo přehrály švýcarskou dvojici Brunner - Hüberli 2:0 (16, 14). Trofej pro vítězky si z Dolních Vítkovic odvezly Brazilky Ana Patrície s Dudou po finálové výhře nad Američankami Cannon a Sponcil 2:1 (-17, 14, 12).