Ve čtvrtfinále to Češi vzali zkrátka. Jak úvodní set začal, tak i přes drobná zakolísání skončil – „monster blockem" dlouhána Schweinera. V pauze se tribunami prohnalo několik mexických vln, které se přelily i na písek a pak se jedna za druhou valily na soupeře ze země galského kohouta. Druhou sadu Češi ovládli 25:12, Francouzům k odvrácení debaklu v koncovce nepomohlo ani netradiční podání. „Zápas byl extrémně náročný po mentální i fyzické stránce, Francouzi hrají dobře a jsou opravdu nepříjemný tým,“ rozpovídal se Schweiner po čtvrté výhře na ostravském písku bez ztráty setu.

J&T Ostrava Beach Pro, osmifinále ženy: Barbora Hermannová (CZE), Marie-Sára Štochlová (CZE) - Anouk Vergé-Dépré (SUI), Joana Mäder (SUI), 3. června 2023 v Ostravě.
S rodnou Ostravou se rozloučila prohrou, ale depresi Hermannová nemá

„Měli na nás od začátku poměrně dobrý taktický plán. My samozřejmě měli mnohem lepší taktický plán a díky němu jsme vyhráli. Ve druhém setu bylo trochu vidět, že francouzskému polaři trochu došly síly. Našemu polaři rozhodně nedošly, ten je nabitý i na zítřek,“ prohlásil na adresu svého parťáka Perušiče. Jaký byl záměr? „Začít přes staršího z Francozů Youssefa Croua s tím, že koncovky setů, zejména druhý, jsme chtěli hrát přes polaře Arnauda Gauthier-Rat. Tu taktiku jsme dodrželi,“ vysvětlil Perušič plán, který vedl k úspěchu.

Norské prokletí už zlomili

Český pár čeká v neděli od 11 hodin páté semifinále pod vysokou pecí. To první v roce 2018 prohráli a skončili pak čtvrtí, v dalších třikrát za sebou došli do finále, kde je dvakrát porazili Norové Mol a Sørum. Naposledy vloni. Jenže časy se mění, koncem dubna to Vikingům ze severu Perušič se Schweinerm vrátili v Brazílii a do Ostravy přijeli jako vítězové předchozího turnaje Elite 16.

„Ověřili jsme si, že jsme schopni s nějakým vynikajícím výkonem je porazit. Bylo to vůbec poprvé po osmi porážkách. Bylo by dobré na to navázat,“ rád by si to Perušič zopakoval i v Ostravě. „Na druhou stranu se bavíme o jednom z nejlepších týmů, které kdy vůbec tento sport hrály. Bude to extrémně těžké,“ poznamenal Perušič před soubojem se světovými i olympijskými jedničkami.

Anna a Kateřina Pavelkovy
Sestry Pavelkovy zdědily volejbalové geny. Ponorka prý dvojčatům nehrozí

Co rozhodlo o tom, že Češi na brazilské pláži zlomili norské prokletí? „Že jsme ve třetím setu hodně zariskovali. A vyšlo to. Jeden z důvodů, proč jsou Norové výjimeční je, že v důležitých okamžicích, koncovkách, jsou schopni hru o úroveň zvýšit. To je pro nás znamení, že když budeme v těžké situaci, nemůžeme čekat, co předvedou. Snažit se musíme předvést něco my,“ vysvětlil Perušič v čem spočívá silná zbraň olympijských vítězů.

Na brazilský triumf by české jedničky moc rády navázaly v Ostravě, kde se cítí jako doma. „Tahle atmosféra vám nedovolí ani na chvíli něco vypustit. My máme baterky přednabité ještě v publiku,“ usmíval se Schweiner. „Norové asi nejsou tým, který bychom najednou měli porážet pravidelně, ale před takovou kulisou a na místě, kde se nám daří a hrajeme dobře, si myslím, že podmínky na překvapení favoritů jsou,“ připustil Perušič, že s podporou zaplněných tribun v Dolních Vítkovicích by se to dalo zvládnout.