Předtím ovšem stejné dvojici podlehli ve skupině 17:21 a 20:22. Po postupu ze 2. místa pak vyřadili zkušené Španěly Herreru s Gavirou 21:12, 21:23 a 17:15 a ve čtvrtfinále švédské mistry Evropy Åhmana a Hellviga 26:24 a 25:23. V semifinále si poradili s Poláky Losiakem a Brylem 13:21, 21:19 a 15:10, kteří nakonec získali bronz. Češi před brazilskou Uberlândii vyhráli turnaj světové série v Dauhá 2021.

Ondřej Perušič a David Schweiner vybojovali na posledním ME stříbrné medaile.
Těžké turnaje v Dauhá. Perušič a Schweiner si v přípravě zvykali na nové míče

„Rozhodujícím faktorem bylo dnes určitě publikum,“ konstatoval Ondřej Perušič. „Proti norským soupeřům jsme hráli už mnohokrát a prohráli jsme posledních osm nebo devět zápasů. Dnes jsme se nechali unést atmosférou a nakonec jsme zvítězili,“ děkoval brazilským fanouškům za podporu ve finále a důležité body do kvalifikačního žebříčku pro olympiádu v Paříži 2024.

Chtějí větší teplo

K česko – norskému souboji dvakrát došlo i ve finále J&T Banka Ostrava Beach Pro, v roce 2019 i vloni si však trofej z pláže pod vysokou pecí odvezli Norové. Prolomí letos nejlepší český pár prokletí tří druhých míst v řadě za sebou?

„Nezbývá nám než doufat ve skvělé české publikum, výbornou atmosféru a nejlepší beachvolejbal. Nejprve bychom ale chtěli změnit počasí, aby bylo aspoň 15 stupňů,“ prozradil David Schweiner i za svého parťáka z písku.

Volejbalistky Přerova (v modrém) proti VK UP Olomouc (2:3). Barbara Dapičová
Přes půl milionu sledujících. Volejbalová kráska je hvězdou sociálních sítí

Turnaj v Dolních Vítkovicích pro nejlepších šestnáct světových párů mužů a žen začne ve středu 31. května kvalifikací a vyvrcholí finálovými boji v neděli 4. června. Ondřej Perušič a David Schweiner zasáhnou až do hlavní soutěže 1. června. I v Ostravě půjde všem o body do olympijského žebříčku pro Paříž 2024.