Ten se stal mistrem republiky sedmkrát, ale po oficiálním rozloučení s profesionální bikovou kariérou se spíš věnuje maratonům na horských kolech a terénnímu triatlonu.

„Jarda je pro fanoušky pořád velkým lákadlem. S Bedřichovem je navíc neodmyslitelně spjatý, protože když se tu před lety budovala trať, pomáhal mi ji jako mladý závodník vybírat. To bylo v roce 2002, kdy se stal juniorským mistrem světa,“ připomněl v tiskové zprávě ředitel šampionátu Miloslav Hollósi, bývalý dlouholetý trenér reprezentace.

Loni ještě dojel v mistráku druhý

Bývalý slavný biker přiznal, že se na Bedřichov speciálně nepřipravoval. Závod si chce užít a pojede z triatlonového tréninku, i když … „Posledních pár dnů jsem měl trochu víc prostoru, a tak jsem se nakrátko vrátil k cyklistické přípravě. Těžko ale říct, jak to bude na trati vypadat,“ přemítal v rozhovoru pro Deník všestranný sportovec.

„Poslední cross country jsem loni při mistráku ve Stupně, takže nemohu z ničeho vycházet,“ zmínil druhé místo za vítězným Cinkem.

Cyklista Mathias Vacek
Cyklista Vacek míří do Skotska. Věřím, že zvolíme dobrou taktiku, říká o MS

Tentokrát bude Kulhavého výhodou znalost trati. „I to byl důvod, že do toho jdu. Bedřichov mám rád, líbí se mi. Vlastně jsem tam začínal, a tak jsem rozhodl, že v sobotu pojedu. Maraton mi kvůli nachlazení nevyšel, ale chci se ukázat na českých závodech a tohle je prestižní akce.“

Určité ambice osmatřicetiletý cyklista má, nicméně nechce nic predikovat. „Cítím se dobře, ale nemám porovnání. Moje tréninky teď vypadají jinak. Chtěl bych skončit v deseti, ale uvidí se, jak se mi pojede. Možná bych byl schopný o tom víc mluvit po prvním kole,“ usmíval se.

Nevyzpytatelné horské počasí

Šampionát otevřou v pátek štafety. Pak se bude bojovat o tituly na elektrokolech. V sobotu je na programu cross country všech kategorií a v neděli závody žáků. V Bedřichově se domácí vrchol uskuteční potřetí, naposledy tam elitní kategorii vyhrál v roce 2016 právě Kulhavý. „Největším favoritem na titul je Ondra Cink, kterého bude chtít prohnat celá česká špička. Ale i Jarda může zajet pěkný závod,“ poznamenal Hollósi.

V Bedřichově se koná cross country podvacáté, trať je z 90 procent stejná, přibyly jen drobné úpravy. „Jezdce prověří jak fyzicky, tak po technické stránce. Závody může ovlivnit i počasí, které je na horách nevyzpytatelné. Už jsme tu zažili totální liják, kdy se sjezdy musely běhat, měli jsme i bouřku a taky extrémní vedro. Už nám tu chybí jen sníh,“ culil se Hollósi.

Norská tenisová hvězda Casper Ruud, na kterého při tréninku dohlíží otec Christian, někdejší domácí jednička.
Mami, tati, já chci taky vyhrávat. Jak potomci slavných tenistů válí mezi elitou

Závody by měly mít parádní náboj a vysokou úroveň i proto, že reprezentanti ladí formu na srpnové mistrovství světa v Glasgow. „Na mistráku by už měli být v dobré kondici. Fanoušci si určitě přijdou na své,“ dodal ředitel šampionátu.

V Bedřichově se mohou potkat s řadou legend cross country. Organizátoři totiž pozvali bývalé mistry republiky. Dorazit by měli Slavíček, Kvasnička, Elsnic, Boudný, Vokrouhlík, Neumannová a další.