„Nejsem typ člověka, co by seděl na gauči,“ říká 31letý nadšenec z Turnova. Schulhof odmalička sportoval – dělal atletiku za liberecký klub, jezdil na kole a našel se v orientačním běhu. Dnes patří mezi českou elitu (25. v národním žebříčku, který čítá více než tisíc dalších borců v jeho věkové kategorii). Jenže co dělat, když nesmíte do lesa? Omezení jsou daná.
 
„Běhám do práce, běhám z práce. Celkem necelých deset kilometrů,“ líčí. Jenže ani to nestačilo. A pak, před pár dny, dostal nápad - bude se prohánět po zahradě. Zapojí do toho své kamarády a další závodníky přes facebook. Tak vznikl projekt Běhej zahrady 2020.

Mládě orla mořského z ostravské zoo nalezlo adoptivní rodiče v Liberci.
VIDEO: Mládě orla mořského z ostravské zoo nalezlo adoptivní rodiče v Liberci

 
„Je víc kategorií. Můžete si vybrat, jestli běžet kilometr na čas, nebo se budete snažit uběhnout co největší vzdálenost,“ vysvětluje muž s přezdívkou Bježíš. V komunitě orientačních běžců se z toho rázem stal hit. Desítky lidí po celé republice už uložily své výsledky, další přibývají. Dokonce se přidali i členové reprezentace, kteří vtipně navázali svou cestou nazvanou Běhej za hrady (vyrazili na trénink do Českého ráje).
 
Ale zpět k Schulhofovi a jeho nápadu. On sám nejraději zkoušel rychlost – kilometr však uběhl nejlépe za 4:34. Proti jeho časům z atletiky (kilometr pod tři minuty) nic moc. „Nemám ideální kolečko. Ale aspoň jsem už pobavil souseda. Koukal, zafandil,“ směje se turnovský závodník.

Koronavirus - Ilustrační foto
Virus dopadl i na televizní reportéry v kraji. Po natáčení vše dezinfikují

 
Brzy čelil smutným dotazům od těch, co nemají zahradu. „Vymyslíš i něco nám?“ A další kategorie byla na světě: nejvíce vyběhnutých pater. Našel se i dobrodruh, který poslal informaci o deseti kilometrech pokořených v bytě. „Počítali jsme, že udělal snad 700 koleček. To je něco neuvěřitelného,“ vykládá Schulhof.
 
Jak vidno – česká originalita nezná mezí. I v nouzi se dá sportovat. „Pojďte si také oběhnout svůj kompost. Na své zahradě budete mistrem světa,“ hlásí Schulhof.