Proti nejlepšímu tenistovi současnosti by byl jednadvacetiletý Berdych na pomalém povrchu prakticky bez šance. "Na antuce jsem s ním hrál dvakrát a byly to asi ty nejhorší zápasy, takže to by asi nebyl ten pravý povrch. Možná by bylo lepší něco rychlejšího, uvidíme, jestli nějaký koberec nebo beton," řekl Berdych.

Český tenista patří do úzké skupiny hráčů, kteří dokázali Federera během jeho kralování porazit. V Aténách ho před třemi roky připravil o šanci na zisk olympijského zlata. Od té doby na něj však už recept nenašel. "Když jsem s ním hrál v Aténách, tak mě vůbec neznal, nevěděl, co ode mě má čekat. Musím říct, že jsem odehrál jeden ze svých nejlepších zápasů, jinak by mi ani tato výhoda nestačila. Jakmile už hráče zná, dokáže ho neskutečně rozebrat a najít na něj zbraň," našel Berdych rozhodující faktor tehdejšího úspěchu.

Federera je těžké porazit, ale Argentinec Guillermo Caňas to nedávno dokázal dvakrát za sebou. "Caňas je nesmírně fyzicky vybavený a dělá minimum chyb. Navíc přes rok nehrál a má strašnou chuť do tenisu. Jeho styl možná Federerovi nesedí, už předtím ho dokázal porazit," popsal český tenista kvality Jihoameričana, který si odpykal patnáctiměsíční trest za doping. Berdych má před zářijovou baráží dost času, aby si Caňasovu hru podrobně prohlédl a případně ji zkusil na Federera použít. "Možná by se to dalo, ale je to těžké, protože každý hráč má svou taktiku a styl a je náročné to najednou změnit," řekl aktuálně čtrnáctý hráč světa, jenž na rozdíl od Caňase vyznává útočnou hru.

Federer v baráži za Švýcary obvykle hrává, ale při určité shodě okolností by možná nemusel nastoupit. "Myslím, že kdyby se mu abnormálně dařilo, vyhrál všechno a měl hodně náročný program, tak by si třeba mohl chtít odpočinout," uvažoval Berdych. Čeští tenisté podruhé za sebou dostali jednoho z papírově nejsilnějších možných soupeřů. Po prvním kole proti Spojeným států americkým je čeká silný protivník i v boji o záchranu.

"Je to nesmírně těžký soupeř. Uvidíme, jak se k tomu postaví Federer, ale zatím vždycky hrál, když to Švýcaři potřebovali. Na druhou stranu kdyby nehrál, tak by to byl los poměrně přijatelný," komentoval kvality Švýcarů lídr týmu. Stejně jako proti favorizovanému zámořskému výběru budou mít Češi výhodu domácího prostředí, takže si zahrají za podpory zaplněných ochozů. "Musím říct, že i když jsme s Američany prohráli, tak ta atmosféra byla fantastická. Doufám, že nás diváci podobně poženou i tentokrát," pochvaloval si Berdych.

V osudí byli mezi nenasazenými ještě silní Srbové a Britové, ale na druhou stranu také mnohem přijatelnější varianty. "Určitě tam byly týmy, které by se daly brát všemi deseti, třeba Japonsko nebo Korea. Tam by bylo i jedno, jestli bychom hráli doma nebo u nich," prozradil svěřenec Jaroslava Navrátila úvahy před losem. Méně atraktivní protivníci než Švýcarsko s Federerem by dávali větší šance na postup, ale ani tento výsledek losu není podle Berdycha tak strašný. "Nemohu říct, že bych byl zas tak zklamaný. Navíc pro lidi je to zřejmě jediná možnost jak vidět Federera na vlastní oči," dodal.