Češi se už ve 43. vteřině ujali vedení, když se dostali do přečíslení a po Šebkově přihrávce otevřel skóre Curney. Švýcaři ale odpověděli za pouhé dvě sekundy. Christoph Meier hned z buly vyrazil dopředu a střelou k pravé tyči překonal Kafku. Následovaly šance Tomašíka i Curneyho, který obral o balónek Grafa, ale jeho blafák do bekhendu Pascal Meier vystihl.

Ve čtvrté minutě už se Cepkovi svěřenci opět radovali, když ležícího švýcarského gólmana přeloboval Ondrušek. Za 119 vteřin bylo opět vyrovnáno, když využil clony před Kafkou Braillard. Ve 12. minutě se trefil přesně z poloviny hřiště a otočil stav. Do české branky se postavil Souček.

"Tomáš Kafka dva góly neviděl. Jeden byl možná tečovaný vysokou, ale to se nepíská. Střídal jsem ho proto, že jsem chtěl udělat impulz. Většinou se to daří. Chtěli jsme to co nejrychleji, abychom neztráceli čas. Lukáš Souček podal prostě parádní výkon," řekl trenér Radim Cepek.

Vyrovnat mohli Šebek s Curneym, ale neměli přesnou mušku. "Byli jsme na začátku o parník lepší, přesto byl po první třetině stav 2:3, tam byl první problém. Měli jsme vést o dva tři góly minimálně," řekl útočník Tom Ondrušek.

ČTĚTE TAKÉ: Tři góly za 12 minut a střídání. Kafka: Čekám další smršť negativity

Švýcaři si náskok hlídali

Osm sekund před koncem prvního dějství byl vyloučen Němeček a Češi se v oslabení ubránili. Ve 27. minutě se ocitl sám před brankou Buchli, ale Souček jej vleže vychytal. Na druhé straně pálili Jendrišák a Němeček. Ve 29. minutě vyrovnal v oslabení při Dóžově trestu Jendrišák, jehož vysunul do úniku Šebek.

Po Jendrišákově práci mohl otočit stav osamocený Curney. Na druhé straně ještě neuspěl Zürcher, ale ve 35. minutě Antenerovu přihrávku zužitkoval pohotovou střelou Maurer. Na české straně neuspěl k úniku Tokoš a při vyloučení Berryho kryl Pascal Meier Suchánkovu šanci. Ve 38. minutě zvýšil po standardní situaci nepokrytý Christoph Meier.

Na začátku třetí třetiny vypálil nebezpečně Jendrišák. Souček ve 43. minutě skvěle zastavil únik Mauera vleže levou rukou, kterou si pak musel nechat ošetřit. Ve 47. minutě trefil Curney tyč a po Veltšmídově přihrávce už skóroval Tokoš. Jenže dvoubrankový náskok Švýcarům vrátil Maurer.

České naděje živil Souček

V 56. minutě potrestal hned po 14 sekundách Bischofbergerovo vyloučení dorážkou Curneyho střely Jendrišák. Ale vzápětí nezamířil přesně Tokoš a trefy Rüeggera a Maurera v rozmezí 31 sekund definitivně rozhodly.

"Proměněná přesilovka nám pomohla, ale ten další gól na 5:7 byl asi moc. Skoro celý zápas jsme dotahovali, když jsme dokázali snížit, tak nám zase odskočili. Spálili jsme hodně šancí. Oni jich měli taky hodně, Lukáš Souček nás podržel. My jsme ty šance neproměnili a Švýcaři bohužel jo," litoval po zápase kapitán Jan Jelínek.

Švýcaři si ziskem medaile zajistili i účast na Světových hrách, které se uskuteční v červenci 2017 ve Vratislavi. Doplnili tak pořádající Polsko, finalisty Švédsko a Finsko, Česko coby nejlépe umístěnou sousední zemi a nejlepší mimoevropský tým USA.

ČTĚTE TAKÉ: Vláda Švédska je u konce. Z florbalového trůnu ho sesadili Finové

Mistrovství světa florbalistů v Rize:

O 3. místo:

Česká republika - Švýcarsko 5:8 (2:3, 1:2, 2:3)
Branky a nahrávky: 1. Curney (Šebek), 4. Ondrušek (M. Beneš), 29. Jendrišák (Šebek), 47. Tokoš (Veltšmíd), 56. Jendrišák (Curney) - 1. Ch. Meier (Antener), 6. Braillard (Graf), 12. Camenisch (Rüegger), 35. Maurer (Antener), 38. Ch. Meier (Antener), 50. Maurer (M. Hofbauer), 58. Rüegger (Braillard), 58. Maurer (Ch. Meier). Rozhodčí: Andersson, Wissman (oba Švéd.). Vyloučení: 3:2. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 6870.

ČR: Kafka (12. Souček) - Jelínek, Němeček, Veltšmíd, Suchánek, Šešulka, Kološ - Curney, Jendrišák, Šebek - Tokoš, Tomašík, Sladký - M. Beneš, Dóža, Ondrušek - od 50. navíc Matejčík. Trenéři: Radim Cepek a Radek Sikora.
Švýcarsko: P. Meier - Zürcher, Camenisch, Bischofberger, Kuchen, Graf, Berry - Rüegger, M. Hofbauer, Scalvinoni - Maurer, Ch. Meier, Antener - Buchli, Braillard, Laely. Trenéři: David Jansson a Esa Jussila.

O 5. místo:

Dánsko - Norsko 5:4 po sam. nájezdech (0:2, 1:0, 3:2 - 0:0)
Branky: 36. Kristensen, 49. M. S. Nielsen, 51. Eldholm, 54. Jensen, rozhodující sam. nájezd B. Nielsen - 5. a 46. Kronberg, 13. Torp, 44. Kvisvik.

O 7. místo:

Německo - Estonsko 5:4 (2:3, 2:0, 1:1)
Branky: 20. a 21. Siede, 18. Bröker, 38. Ibold, 52. Borth - 1. Wöiduma, 15. Lehiste, 19. Maalt, 53. Markus.

Konečné pořadí: 1. Finsko, 2. Švédsko, 3. Švýcarsko, 4. ČR, 5. Dánsko, 6. Norsko, 7. Německo, 8. Estonsko, 9. Slovensko, 10. Lotyšsko, 11. USA, 12. Kanada, 13. Polsko, 14. Thajsko, 15. Austrálie, 16. Singapur.