Klíčový náskok získaly Švýcarky ve druhé třetině, kterou vyhrály 4:0 a z 0:1 na 3:1 otočily během 64 vteřin. "Asi jsme se nedokázaly koncentrovat celou dobu. Kde byla přesně chyba, se dá říci asi až potom, co se podíváme na video a bude to zanalyzované. Teď je to v emocích. Ale prostě jsme na deset minut vypustily a to se na takové úrovni neodpouští," řekla útočnice Eliška Vrátná, pro kterou to byl s největší pravděpodobností poslední šampionát.

Český tým začal aktivně, Sládečková ještě po přihrávce Mlejnkové přestřelila, ale ve třetí minutě už se Janovského tým radoval z vedení. Čapková se trefila od půlky do levého horního rohu a gólmanka Schmidová sáhla do prázdna. Další možnost měla opět Sládečková. Švýcarky se do první větší šance dostaly až v 10. minutě, kdy proti Ludwigové zasáhla Kubíčková.

Přestože obhájkyně bronzu z Ostravy při snaze o vyrovnání stále častěji držely balónek, české brejky byly nebezpečnější. A když se dostaly Švýcarky do šance, byla na místě Kubíčková, která se snažila odčinit chybu u vítězné branky Finska z pátečního semifinále. Těsně před první pauzou se stihla přesunout a zmařila možnost Wikiové.

V druhé části se ale obraz hry zcela změnil. Kubíčková ještě zlikvidovala šance Stellaové, Zwinggiové a také přihrávku Bärtschiové na úplně volnou spoluhráčku před brankou. Český tým měl s napadáním Švýcarek problémy a Schmidovou ohrozil sporadicky.

A Švýcarky dokázaly svou zlepšenou hru korunovat i góly. "V tu chvíli jsme podle mě začali šlapat vodu. Projevilo se náročné semifinále, v úrovni pohybové připravenosti bychom se ještě potřebovali posunout," uvedl trenér Miroslav Janovský.

Češky vrátily do hry dvě přesilovky

V 29. minutě už se trefila přesně pod horní tyč Martiová, hned za 19 sekund po přihrávce Stellaové zblízka otočila stav Ulberová a po křížné přihrávce Rüttimannové zasadila další ránu českému týmu Bärtschiová. Švýcarky měly i další možnosti a při vyloučení Billé v 35. minutě zvýšila druhou trefou v utkání Ulberová. Další gól sebrala Zwinggiové Kubíčková.

Po 84 vteřinách závěrečné třetiny zamířila přesně ze střední vzdálenosti Scheideggerová a zdálo se být definitivně rozhodnuto. Českému týmu vrátily naději dvě využité přesilovky. Nejdříve v 45. minutě Jarolímová připravila gól pro Ratajovou, o dvě minuty později se sama poprvé na turnaji střelecky prosadila.

Češky měly štěstí, že těsně předtím v oslabení Rüttimannová po sólu zamířila jen do horní tyče. Janovského tým se pak ubránil při vyloučení Leierové a v 51. minutě zakončením z otočky ve velkém brankovišti upravila na rozdíl jediného gólu Krupnová. Vyrovnání se český tým ale nedočkal ani při tlaku v závěrečné power play.

České florbalistky tak při čtvrté účasti mezi nejlepší čtyřkou zůstaly potřetí bez medaile. Historický bronz získaly v roce 2011 v St. Gallenu, kde porazily domácí Švýcarsko. To jim porážku v souboji o třetí místo vrátilo před dvěma roky v Ostravě a dnes bronzovou pozici obhájilo.

Mistrovství světa florbalistek v Tampere (Finsko):

O 3. místo:

Česká republika - Švýcarsko 4:5 (1:0, 0:4, 3:1)
Branky a nahrávky: 3. Čapková (Leierová), 44. Ratajová (Jarolímová), 46. Jarolímová (Krupnová), 51. Krupnová (Urbánková) - 29. Martiová (Von Rickenbachová), 30. Ulberová (Stellaová), 30. Bärtschiová (Rüttimannová), 36. Ulberová (Bärtschiová), 42. Scheideggerová (Wüthrichová). Rozhodčí: Kirjonen, Sirkka (oba Fin.). Vyloučení: 2:2. Využití: 2:1. Diváci: 4023.

Sestava ČR: Kubíčková - Leierová, Čapková, Billá, Koníčková - Urbánková, Krupnová, Ratajová - Sládečková, Mlejnková, Řepková - Vrátná, Jarolímová, Vojáčková - od 41. navíc A. Bočanová, Paloncyová. Trenéři: Miroslav Janovský a Lenka Bartošová.

O 5. místo:

Německo - Lotyšsko 2:5 (1:1, 1:2, 0:2)
Branky: 9. Patzeltová, 34. Grünewaldová - 17., 21., 23. a 60. Isjominová, 51. Priedeová.

O 7. místo:

Polsko - Slovensko 2:0 (1:0, 0:0, 1:0)
Branky: 16. Raczkowská, 54. Plechanová.

Konečné pořadí: 1. Švédsko, 2. Finsko, 3. Švýcarsko, 4. Česká republika, 5. Lotyšsko, 6. Německo, 7. Polsko, 8. Slovensko, 9. Norsko, 10. Dánsko, 11. Rusko, 12. Austrálie, 13. USA, 14. Nizozemsko, 15. Japonsko, 16. Singapur.